"Utter"
Signerad A Sandström samt AS. Numrerad 8/12. Gjutarstämpel Fundicion R. Buchhass. Grön/brun patinerad brons. Höjd 47 cm, längd 40 cm (inklusive stenbas: höjd 50 cm, längd 46 cm).
Anders Sandström, "Animals", jfr samma motiv kat nr 18, s. 40-41.
Anders Sandströms katalog "Animals" medföljer.