Important Winter Sale 629

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
101SPEGELLAMPETT, för två ljus, 1700-talets slut, Gustaviansk.30 000 SEK
102RAM, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.24 000 SEK
103KANDELABRAR för fem ljus, ett par, Parisarbeten, Empire.200 000 SEK
104KANDELABRAR, ett par för fyra ljus, Frankrike omkring 1810, Empire.44 000 SEK
105KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
106KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI.36 000 SEK
107KANDELABRAR, ett par, för tre ljus, 1800-talets första del, Empire.43 000 SEK
108KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början, Empire.32 000 SEK
109KANDELABRAR, ett par, för tre ljus, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.34 000 SEK
110KANDELABRAR, ett par, för tre ljus, omkring år 1800, Sengustavianska.Återrop
111APPLIQUER, ett par, för fyra ljus, Frankrike ca 1810, Empire.Återrop
112BORDSLYSTER, för tre ljus, 1700-talets slut, Sengustaviansk.Återrop
113BORDSPLATEAU, tre delar, 1700-tal.60 000 SEK
114BORDSUPPSATSER, ett par, av Pierre Philippe Thomire (1751–1843) Paris, Empire.195 000 SEK
115BORDSUPPSATSER, ett par, i Pierre Philippe Thomires art, Paris, 1800-talets början, Empire.40 000 SEK
116LJUSSTAKAR, ett par, Stockholmsarbeten sent 1700-tal, Sengustavianska.15 000 SEK
117LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets början, Sengustavianska.26 000 SEK
118LJUSSTAKAR, fyra stycken, troligen Ryssland 1800-talets början, Empire.135 000 SEK
119LJUSSTAKAR, ett par. Troligen Moskva Ryssland, omkring år 1820, Empire.105 000 SEK
120LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.40 000 SEK
121LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.16 000 SEK
122LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
123LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.26 000 SEK
124LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.20 000 SEK
125LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.17 000 SEK
126LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.15 000 SEK
127LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början, Empire.15 000 SEK
128LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1700-talets slut, Directoire.11 000 SEK
129LJUSSTAKAR ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire.13 000 SEK
130LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-tal.22 000 SEK
131LÄSLJUSSTAKAR ett par, Sverige 1800-talets början, Empire.7 500 SEK
132BORDSLAMPA, Frankrike 1800-tal, Senempire.16 000 SEK
133ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.46 000 SEK
134ELDHUNDAR, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI.16 000 SEK
135URNA. Älvdalen, 1800-talets början. Sengustaviansk.36 000 SEK
136KOLONN, omkring år 1800, Sengustaviansk.30 000 SEK
137URNOR, ett par, Frankrike, 1800-tal.28 000 SEK
138CISTERN med TAPPKRAN, Frankrike 1800-talets början, Empire.75 000 SEK
139ÄGG, troligen Ryssland 1800-tal.12 000 SEK
140FAT, tenn. Graverat H.E.R.S (Hedvig Eleonora Regina Svecia),av Thomas Hicks 1680, London (verksam 1669/70-1727), Barock.24 000 SEK
141TERRIN, av Olof Artedius 1776, mästare i Jönköping 1753-79, Rokoko.Återrop
142LJUSSTAKAR, ett par. Johan Gustaf Ryman (1761-1797) Stockholm, Gustavianska.15 000 SEK
143TRÄDGÅRDSURNOR ett par, Sverige, sannolikt 1920-tal.20 000 SEK
144SKULPTUR, troligen Italien 1700-tal.Återrop
145SKÖLDEBREV, för adliga ätten von Löwenheim, nr 1408.42 000 SEK
146Presenterfat, silver, oidentifierade stämplar, 1600-tal. Barock.20 000 SEK
147Anders Wibeck, brännvinsskål, silver, Borås (verksam -1702-1727(1730)). Barock.20 000 SEK
148Jöran Eriksson Straus, dryckeskanna, silver, Stockholm (1673-1688). Barock.70 000 SEK
149Simon Wickert, dryckeskanna, silver, Augsburg (verksam 1691-1708). Barock.32 000 SEK
150Johann Christoph Holst, dryckeskanna, silver, Reval (verksam 1698-1710).80 000 SEK
151Bengt Biörn, miniatyrdryckeskanna, silver, Västerås 1736. Senbarock.18 000 SEK
152Johan Lorenz Starin, miniatyrdryckeskanna, silver, Stockhom 1742. Senbarock.22 000 SEK
153Johan Collin, teburk, stor, silver, Stockholm 1745. Senbarock.40 000 SEK
154Tazza, silver, troligen Baldassare Pieri, Rome (verksam 1749-1788).23 000 SEK
155Heinrich Trana, equelle, silver, Augsburg 1751-1753. Rokoko.28 000 SEK
156Niclas Warneck, såsnäcka, silver, Karlstad 1765. Rokoko.22 000 SEK
157Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1766. Rokoko.24 000 SEK
158Petter Åkerman, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1778. Rokoko.14 000 SEK
159Petter Eneroth, gräddkanna, silver, Stockholm 1791. Sengustaviansk.13 000 SEK
160Sockerruskor, två stycken lika, silver, en Olof Gravander Kristinehamn 1764, en senare kopia. Rokoko.28 000 SEK
161Pehr Zethelius, konfektskål, silver, Stockholm 1770. Rokoko.55 000 SEK
162Carl Fahlberg, kaffekanna, silver, Uppsala 1773. Rokoko.125 000 SEK
163Jonas Thomasson Ronander, mjölkkanna, silver Stockholm 1769. Gustaviansk.12 000 SEK
164Erik Lemon, kaffekanna, silver, Uppsala 1782. Gustaviansk.15 000 SEK
165Jöns Granbom, kaffekanna, silver, Stockholm 1785. Gustaviansk.14 000 SEK
166Johan Abraham Hallard, kaffekanna, silver, Stockholm 1788. Gustaviansk.12 000 SEK
167Arvid Floberg, moccakanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk.10 000 SEK
168Magnus Ljungqvist, tekanna, silver, Kristianstad 1796. Gustaviansk.13 000 SEK
169Gustaf Georg Rehnberg, tekanna, större, silver, Norrköping 1807. Sengustaviansk.Återrop
170Wilhelm Smedberg, sockerskålar, ett par, silver, Karlstad (verksam 1777-1810). Gustavianska.22 000 SEK
171Hans Lyberg, sockerskålar med lock, ett par, silver, Borås 1805. Sengustavianska.18 000 SEK
172Johan Bergengren, saltkar ett par snarlika, silver, Kristianstad 1777 och 1780. Rokoko.Återrop
173Johan Jacob Ulfsberg, saltkar, ett par, silver, Nyköping (verksam 1793-1824(1825)). Sengustavianska.8 500 SEK
174Mikael Nyberg, saltkar, ett par, silver och blått glas, Stockholm 1794. Gustavianska.15 000 SEK
175Carl Fahlberg, ljusstakar, ett par, silver, Uppsala 1765. Rokoko.120 000 SEK
176Mikael Nyberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1788. Gustavianska.60 000 SEK
177Johan Henrik Schvart, ljusstakar, ett par, silver, Karlskrona 1789. Gustavianska.90 000 SEK
178Isak Apelquist, karott med lock, silver, Stockholm 1798. Gustaviansk.50 000 SEK
179Adolf Zethelius, karotter / terriner på réchaud, ett par, silver, Stockholm 1830. Empire.75 000 SEK
180Gustaf Möllenborg, kandelabrar för fyra ljus, ett par, silver, Stockholm 1838. Empire.60 000 SEK
181Adolf Fredrik Ekeberg, coaster, silver, Göteborg 1806. Empire.5 500 SEK
182Carl Tengstedt, géleskålar, ett par, silver och glas, Göteborg 1839.Återrop
183Möllenborg, coasters, ett par lika, silver, Stockholm 1894 och 1900.12 000 SEK
184Supskål, liten, dubbelslaget bomärke av okänd guldsmed, troligen Stavanger eller Skien c:a 1609.7 000 SEK
185Bägare, silver. Karolinsk. Senare dubbel mästarstäpel för Petter Bergman, Skänninge 1745.40 000 SEK
186Bägare, silver, ostämplad, Nordeuropa 1600-talets slut/1700-talets början.7 500 SEK
187Petter Lund, bägare, silver, Nyköping 1736.9 500 SEK
188Christian Mathias Möring, bröllopsbägare, Reval (verksam 1742-1787).42 000 SEK
189Lorenz Georg Weis, bägare, ett par, silver, Norrköping 1814. Empire.4 500 SEK
190Daniel Falck, tumlare med senare grepp, silver, Malmö (verksam 1685-1705). Omarbetade under 1800-talet.11 000 SEK
191Peter Archambo II och Peter Meure, terrin, silver, London 1753. Rokoko.40 000 SEK
192Jacob Marsh troligen, chokladkanna, silver, London 1759.32 000 SEK
193Hannah Northcote, tallrikar 12 st, silver, London 1807.44 000 SEK
194Bricka på fötter / coaster, icke identifierad mästarstämpel, Lisbon 1803-1813.9 000 SEK
195Robert Hennell, praktpokal, silver, London 1863.20 000 SEK
196Kryddosa, silver, ostämplad. 1700-tal. Senbarock.Återrop
197Erik Löfman möjligen, luktdosa, silver, (verksam i Uppsala 1690-1718 (-1729)). Senbarock.Återrop
198Paul G Zachun, luktdosa, silver, (verksam i Norrköping 1722-1753). Rokoko.14 000 SEK
199Jöran Stammer, luktdosa, silver, (verksam i Jönköping 1729-1752(-1754)). Rokoko.4 000 SEK
200Hans Petter Vogt, luktdosa, silver, (verksam i Kristianstad 1752-1804). Rokoko.6 000 SEK