187
1269313

Petter Lund, bägare, silver, Nyköping 1736.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
9 500 SEK

Delvis förgylld. Raka sidor, på gjuten godronnerad fot, vågband samt graverad banddekor och initialer. Höjd 14 cm, vikt 223,5 gram.

Tilläggslista

Bägaren är stämplad 1736.