118
1277798

LJUSSTAKAR, fyra stycken, troligen Ryssland 1800-talets början, Empire.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 830 - 13 200 EUR
9 210 - 13 800 USD
Klubbat pris
135 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. I form av kolonner med korintiska kapitäl. Stam och fot med dekor av släta partier samt palmetter. Höjd 32 cm.

Proveniens

Greve Hjalmar Constantin Linder,(1862-1921) till Nääs, Svartå fideikommiss, Hjularöd m.m.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Linder var nära knuten till det ryska hovet och aristokratin
genom sin mor grevinnan Marie­ Musin-Pusjkin, systerdotter till Rysslands rikaste kvinna, Aurora Karamzin, änka efter Paul Demidov
Enligt familjetraditionen en gåva till greve Linder från tsar Nikolaj II Ryssland (1896-1917).