160
1275474

Sockerruskor, två stycken lika, silver, en Olof Gravander Kristinehamn 1764, en senare kopia. Rokoko.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 640 - 1 820 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Balusterformade med dekor av vridna knäckar, strölock med genombrutna bladrankor. Krönande blomknopp. Höjd 20,5 cm, vikt 448 gram.

Proveniens

Bengt Johanssons samling.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

373. Harald Notini, bordslampa, modell "15416", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, Stockholm, 1940-tal.
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
Budhistorik
11 000

ditt bud
10 000

ditt bud
9 500

ditt bud
9 000

ditt bud
8 500

ditt bud
8 000

ditt bud
Aktuellt bud:
11 000 SEK