Important Winter Sale 629

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
602Burk med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
603Vinkanna stengods. Troligen Sex dynastier, Jin (265-420).28 000 SEK
604Skål, keramik. Fem dynastierna (907-960).14 000 SEK
606Skål, keramik. Songdynastin (960-1279).11 000 SEK
607Vas, porslin. Yuandynastin (1271-1368).28 000 SEK
608Skål, keramik. Yuandynastin.7 000 SEK
609Vas, qinbaiporslin. Yuandynastin (1260-1368).4 500 SEK
610Kryddburk, porslin. Troligen sen Mingdynasti.6 000 SEK
611Fat, ett par, porslin. Tianqi/Chonghzen 1600-tal.4 000 SEK
612Tekruka, porslin. Transition, 1600-tal.4 500 SEK
613Fat, ett par, porslin. Transition, 1600-tal.5 000 SEK
614Smörsnäcka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
615Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).13 000 SEK
616Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
617Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).13 000 SEK
618Kryddställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
619Fat samt tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).5 500 SEK
620Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).4 700 SEK
621Tallrikar, 18 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).12 000 SEK
622Assietter, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 500 SEK
623Tekannor, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
624Koppar med fat, åtta stycken (4+4), porslin. Qingdynastin, 1700-tal.5 000 SEK
625Såssnipa, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 000 SEK
626Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
627Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 200 SEK
628Skedfat, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).2 000 SEK
629Tallrikar, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 500 SEK
630Tekanna med kopp och fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.6 000 SEK
631Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).2 200 SEK
632Tallrik, vapenporslin. Qingdynstin, Jaiqing (1796-1820).6 000 SEK
633Kopp, porslin. Kina, republik med Guangxus märke.9 000 SEK
634Fat, porslin. Qingdynastin.38 000 SEK
635Vas, porslin. Republik med Guangxus märke.12 000 SEK
636Rökelsekar, blanc de chine, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
637Guanyin, dehua. Qingdynastin, 1600/1700-tal.100 000 SEK
638Figuriner, tre stycken, dehua, Qingdynastin, omkring år 1700.46 000 SEK
639Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Yongzhengs märke.20 000 SEK
640Vas, porsin. Qingdynastin, 1700-tal.20 000 SEK
641Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.700 000 SEK
642Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke.85 000 SEK
643Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722), med Xuandes märke.4 000 SEK
644Skåp, lackerat trä. Japan, 1800-tal.38 000 SEK
645Kagamibuta netsuke samt ask med lock, lack, Japan, 1800-tal.5 000 SEK
646Inro, lack. Japan, Edo perioden, 1800-tal.6 000 SEK
647Inro, sexdelad, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.5 500 SEK
648Cigarettask, lack med inläggningar av malakit, pärlemor, och sten, circa 1900.3 000 SEK
649Rökelsehållare/parfumier, bambu. Qingdynastin, 1800-tal.80 000 SEK
650Skulpturer, tre stycken, nefrit. Kina, omkring 1900.Återrop
651Skulptur, sten. Kina, sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal.8 000 SEK
652Vinofferbägare, blanc de chine. Qingdynastin.7 000 SEK
653Kendi, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).Återrop
654Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.75 000 SEK
655Skålar, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900.8 000 SEK
656Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
657Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
658Bläckhållare, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).28 000 SEK
659Vas, porslin. Sen Qingdynasti.Återrop
660Trana, silver och emalj, 1900-talets första hälft.5 000 SEK
661Kopphållare, förgylld. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
662Rökelsekar/handvärmare, brons. Qingdynastin, 1800-tal.15 000 SEK
663Rökelsekar, brons. Qingdynastin med märke i botten.7 000 SEK
664Vas med lock, möjligen agat. Kina, 1900-tal.Återrop
665Mytologisk best med lingzhisvamp, nefrit. Sen Qing dynasti.Återrop
666Skulptur, nefrit. Sen Qingdynasti.Återrop
667Figurin, nefrit. Qingdynastin.Återrop
668Pilskytteringar, två stycken, nefrit. Arkaiserande.Återrop
669Skulpur, drake och qilin, nefrit, Kina.Återrop
670Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal.Återrop
671Skulptur, nefrit. Kina.Återrop
672Hänge/Skulptur, grön sten. Kina.Återrop
673Snusflaska med lock, nefrit. Kina.6 000 SEK
674Snusflaskor, två stycken, pekingglas. Sen Qingdynasti.8 000 SEK
675Sigillstamp/skulptur, bergkristall, Qingdynastin.7 000 SEK
676Amittayus, förgylld brons, sockel av nefrit. Tibetokinesisk, semt 1800-tal.10 000 SEK
677Dakini, brons. Tibet, sent 1800-tal/omkring 1900.Återrop
678Yama, kallförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal.20 000 SEK
679Bodhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644).Återrop
680SKULPTUR, sten. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre.6 500 SEK
681Skulpturhuvud, sten. Mingdynastin (1368-1644).150 000 SEK
682Figurin, kopparlegering. Tibet.Återrop
683Tempel stämplar, vitmetall och brons, två stycken, Nepal/Tibet, troligen sent 1800-tal.7 000 SEK
684Thangka, akvarell på papper. Tibet, 1700-tal.9 000 SEK
685Kinesisk Konstnär, olja lagd på pannå. Qingdynastin, tidigt 1800-tal.90 000 SEK
686Kinesisk konstnär, olja lagd på pannå. "Wampoa", Qingdynastin, 1800-tal.80 000 SEK
687Kinesisk konstnär, skeppsporträtt, två stycken, olja på duk. Qingdynastin, omkring 1800.46 000 SEK
688Kinesisk konstnär, färg och tusch på papper, nio stycken. Qingdynastin, 1800-tal.50 000 SEK
689Kinesisk konstnär, färg och tusch på papper, lagd på pannå, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal.65 000 SEK
690Jiang Tingxi (1669-1732), hans skola, tusch och färg på siden, troligen Qingdynastin.65 000 SEK
691Kinesisk konstnär, tusch och akvarell på siden. Troligen sen Qing dynasti.20 000 SEK
692Kinesisk konstnär, tusch och färg. Qingdynastin (1664-1912).125 000 SEK
693Kinesisk konstnär, akvarell på papper, två stycken. Qingdynastin, omkring 1800.125 000 SEK
694Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden, tre stycken i bok. Qingdynastin, 1800-tal.12 000 SEK
695Pu Hua (1837-1911), akvarell och tusch på papper. Lotus.Återrop
696Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin omkring 1900.8 500 SEK
697Solfjädersmålningar, två stycken. Okänd konstnär, Sen Qingdynasti.7 000 SEK
698Kinesisk sidenmålning. Efter Ma Jiatong (1865-1937).11 000 SEK
699RULLMÅLNING, tusch och färg på papper, Hu Tiemei (1848-1899).11 000 SEK
700Zhao Zhunwang, född 1944, färg och tusch på papper.Återrop
701Zhao Zhunwang, född 1944, färg och tusch på papper.15 000 SEK
702Zheng Yuke, född 1961. Färg och tusch på papper.Återrop