Netsuke med silverlock föreställande vaktlar bland blommor, lacksidan skulpterad med en elegant hovdam som rider på en drake och spela insturmenten Qin. Diameter 4,6 cm. Lackasken solfjädersformad med dekor av hummer. Längd 11 cm.
Nagg, slitage.