TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Förgyllda och bronserade. Lös stoppad sits. Svängda ben med volutavslutningar. Sarger med rikt snidad dekor av musselformationer och akantusblad. Sit höjd 44 cm.
Bukowskis auktion nr 540, år 2006, kat nr 460.
×
Logga in
Kunde inte logga in