62
1260172

TABURETTER, ett par. Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
48 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Lös stoppad sits. Svängda ben med volutavslutningar. Sarger med rikt snidad dekor av musselformationer och akantusblad. Sit höjd 44 cm.

Bukowskis auktion nr 540, år 2006, kat nr 460.