Fanerat med bla rosenträ, beslag av förgylld brons. Ena långsargen med tre lådor, den andra med tre blindlådor. Svängda ben med avslutade lejonfötter. Dekor av kvinnomaskaroner. Skivan klädd i mörkt grönt läder. Längd 200, bredd 100, höjd 76 cm. Plakettmärkt Soubrier 14 Rue de Reuilly, Paris.
Soubrier Antiquites, 14 Rue de Reuilly Paris.