BYRÅ, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko.
Fanerad i rutmönster med jakaranda, plommon, buxbom samt rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Fyra lådor. Längd 112, bredd 55, höjd 82 cm. Nyckel finns.
Senare lås.
Se liknande. Marshall Lagerqvist, Rokokomöbler, pl 71-74.
×
Logga in
Kunde inte logga in