17
1274859

BYRÅ, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Sengustaviansk.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
110 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med björk, jakaranda, lönn, rosenträ och färgat lövträ. Dekor av meanderbård samt fruktkorg. Beslag av förgylld mässing. Skiva av vit gråspräcklig marmor. Tre lådor. Längd 117, bredd 59, höjd 85 cm. Nyckel medföljer. Ej signerad.