SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Stockholmsarbeten 1780-tal, Gustavianska.
Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Oval form. Rik dekor med ekrankor, pärlstav och bandfläta. Fasetterat glas. Med Stockholms hallstämpel 178?. Höjd 82, bredd 53 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in