Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Carl Malmsten, bord, Swedish Grace, Åtvidabergs Industrier ca 1934. | 32 000 SEK |
2 | Carl Malmsten, skrivbord, Swedish Grace, Åtvidabergs Industrier ca 1934. | 28 000 SEK |
3 | Carl Malmsten, skrivbord/ arbetsbord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934. | 19 500 SEK |
4 | Carl Malmsten, skrivbord /arbetsbord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934. | 19 000 SEK |
5 | Carl Malmsten, bord, Åtvidabergs Industrier, ca 1934. | Återrop |
6 | SWEDISH GRACE, golvarmaturer, ett par, 1920-30-tal. | 44 000 SEK |
7 | JOSEF FRANK, "Nationalmuseiskåpet", Firma Svenskt Tenn, modell 881, efter 1985. | Återrop |
8 | Mats Theselius, fåtölj "El Rey", Källemo efter 1999. | 65 000 SEK |
9 | Mats Theselius, fåtölj, "El Dorado", Källemo efter 2002. | Återrop |
9A | Mats Theselius, fåtölj, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo 1991. | Återrop |
10 | SKÅP. Fredrik I:s tid, Senbarock. | 175 000 SEK |
11 | BOKSKÅP, Sengustavianskt stockholmsarbete 1700-talets slut. | 55 000 SEK |
12 | SKÅP, ett par, tillskrivna Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813). Sengustavianska, omkring år 1790. | Återrop |
13 | HÖRNSKÅP, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | Återrop |
14 | BYRÅ, signerad och daterad Haupt 1784 (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustaviansk. | Återrop |
15 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad. Gustaviansk. | Återrop |
16 | BYRÅ, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 165 000 SEK |
17 | Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk. | 155 000 SEK |
18 | BYRÅ, av Anders Halmén Anders Hallmén (mästare i Stockholm 1755-1787). Gustaviansk. | 60 000 SEK |
19 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad. Gustaviansk. | 70 000 SEK |
20 | BYRÅ, Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut. | 40 000 SEK |
21 | SKRIVBORD FRÅN DROTTNINGHOLM, rokoko, 1700-talets mitt. | Återrop |
22 | KONSOLBORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets mitt, rokoko. | 36 000 SEK |
23 | KONSOLBORD, sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början. | 38 000 SEK |
24 | KONSOLBORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 34 000 SEK |
25 | KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt. | Återrop |
26 | BORD, av Anders Lundelius 1783 (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt. | 63 000 SEK |
27 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | Återrop |
28 | SYBORD, av Jonas Hultsten, ej signerat, gustavianskt, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
29 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
30 | KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 40 000 SEK |
31 | KARMSTOLAR, ett par, troligen Danmark, 1700-talets slut. | Återrop |
32 | KUNGLIGA HÖRNFÅTÖLJER, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska. | 24 000 SEK |
33 | KARMSTOLAR, ett par, i Ephraim Ståhls art (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 135 000 SEK |
34 | KARMSTOLAR, ett par, i Ephraim Ståhls art (mästare i Stockholm 1794-1820). Sengustavianska. | 125 000 SEK |
35 | KARMSTOLAR ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
36 | KARMSTOLAR ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 30 000 SEK |
37 | KARMSTOLAR, ett par, Sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 42 000 SEK |
38 | STOLAR, 12 stycken, gustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
39 | SPEGEL. Barock, omkring år 1700. | Återrop |
40 | SPEGEL. Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738). Senbarock, 1700-talets början. | 48 000 SEK |
41 | SPEGEL, 1700-talets mitt , troligen Tyskland, Rokoko. | 19 000 SEK |
42 | SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 40 000 SEK |
43 | SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 30 000 SEK |
44 | SPEGEL, av Per Westin (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm från 1776). Gustaviansk. | 24 000 SEK |
45 | SPEGELAR, två mycket snarlika, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko/Gustavianska. | 46 000 SEK |
46 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, Burchardt Prechts art, Senbarock, tidigt 1700-tal. | 28 000 SEK |
47 | Spegellampetter, för fyra ljus, ett par, Venedig ca 1730, tillskrivna glasmästarfamiljen Briati. | Återrop |
48 | SPEGELLAMPETTER, ett par, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 65 000 SEK |
49 | LJUSKRONA, för sex ljus, Gustavianskt stockholmsarbete, Haga modell. | 100 000 SEK |
50 | LJUSKRONA, för 15 ljus, av Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801). Sengustaviansk. | 150 000 SEK |
51 | LJUSKRONA, för nio ljus, Sengustavianskt stockholmsarbete, omkring år 1800. | 42 000 SEK |
52 | LJUSKRONA, för sju ljus, sengustaviansk, omkring år 1800. | 48 000 SEK |
53 | LJUSKRONA Sverige, 1800-tal. | Återrop |
54 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, av Pierre Chibout, 1800-talets början. Empire. | 80 000 SEK |
55 | KANDELABRAR för fyra ljus, ett par, Frankrike Empire. | 32 000 SEK |
56 | KANDELABRAR, för sex ljus, empirestil, cirka 1900. | Återrop |
57 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, 1800-talets början. | 28 000 SEK |
58 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början. | 55 000 SEK |
59 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike Empire, 1800-talets början. | 22 000 SEK |
60 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike Empire, 1800-talets början. | 17 000 SEK |
61 | ASTRONOMISKT GOLVUR, av hovurmakare Johann Joseph Langschwert, Würzburg, circa 1750. | 480 000 SEK |
61A | GOLVUR, av James Markwick (urmakare i London 1666-1698). London, 1600-talets andra hälft. Barock. | Återrop |
62 | VÄGGPENDYL, av Claes Berg (verksam i Stockholm 1762-1784), Rokoko. | 75 000 SEK |
63 | BORDSPENDYL, rokoko, 1700-tal. | 46 000 SEK |
64 | BORDSPENDYL, rokoko, möjligen Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794). | 36 000 SEK |
65 | BORDSPENDYL. Louis XVI, 1780-talets slut. | 80 000 SEK |
66 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 40 000 SEK |
67 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första hälft. | 10 000 SEK |
68 | BORDSPENDYL, Directoire Frankrike 1790-tal. | Återrop |
69 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. Pickard a Paris. | 16 000 SEK |
70 | BORDSPENDYL, fransk empire, 1800-talets början. | 15 000 SEK |
71 | BORDSUR, senempire, 1800-talets första hälft. | Återrop |
72 | BORDSPENDYL. Troligen Frankrike, Samson, sent 1800-tal. | 28 000 SEK |
73 | BORDSUPPSATS, "Monument Antique", Louis XVI, möjligen från Pierre Gouthières verkstad 1760-tal. | 125 000 SEK |
74 | TESCHATULL, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat. Gustavianskt. | 160 000 SEK |
75 | MIKROMOSAIK. Antonio de Angelis, Rom 1809. | 85 000 SEK |
76 | MIKROMOSAIK. Italien, sannolikt 1800-talets första hälft. | 24 000 SEK |
77 | RESESKILDRINGAR (3 vol), Roger Björnstjernas (1827-1910) Grand Tour 1857-1859. Sammanställd som en bilderbok (scrapbook). | 80 000 SEK |
78 | GEORG SIMON WINTER VON ADLERSFLÜGEL, Bellerophon, sive Eques peritus.., Nürnberg Wolfgang Moritz Endter 1678. | 30 000 SEK |
79 | Johann Gemeinhart, fat, silver, Nürnberg (verksam 1727-1739). | 32 000 SEK |
80 | Heinrich Winterstein, pokal i form av ett skepp, silver, Augsburg (1585-1634). | 110 000 SEK |
81 | Esaias zur Linden, pokal i form av ett skepp, silver, Nürnberg (1609-1632). | 65 000 SEK |
82 | Johann Kartenbusch, aklejapokal, silver, Nürnberg (verksam 1621/-22-1630). | 60 000 SEK |
83 | Troligen Matts Eriksson, sked med fyrsidig kerubknopp, silver, (verksam i Stockholm -1595-1624). | 26 000 SEK |
84 | Märkt MC, okänd mästare, bägare, silver, sannolikt (Trondheim runt 1600-talets mitt). | 40 000 SEK |
85 | Jochum Hansen Fendt (verksam i Skien c:a 1682 - 1711), remmare, silver. | Återrop |
86 | Joachim Friedrick Kachel, (verksam i Dorpat 1717-), bägare med lock, silver. | Återrop |
86A | Johann Christoffer von Haven, bägare, silver, Narva (verksam 1729-1759). | 28 000 SEK |
87 | Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, Stockholm (verksam 1675-1686), barock. | 90 000 SEK |
88 | Jaktkanna/Dryckeskanna, omärkt, Sverige/Baltikum 1600-talets slut/1700-talets början, barock. | 80 000 SEK |
89 | Arnold van der Hagen, konfektfat, silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)), senbarock. | 32 000 SEK |
90 | Petter Bernegau, presenterfat, silver, Stockholm 1711, barock. | 72 000 SEK |
90A | Johann Heinrich Tenten, bägare, silver, Mitau (verksam 1732-1739). | 20 000 SEK |
91 | Friedrich Heinrich Klinck, bägare, silver, Stockholm 1734. | 35 000 SEK |
92 | Jonas Jäderstedt, dryckeskanna, silver, Västerås 1759. | 18 000 SEK |
93 | Gustaf Stafhell, fat, silver, Stockholm 1750, rokoko. | Återrop |
94 | Petter Lund, tekanna, silver, Stockholm 1750, rokoko. | 30 000 SEK |
95 | Axel Johan Limnell, kaffekanna, silver, Växjö 1764, rokoko. | 75 000 SEK |
96 | Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko. | Återrop |