Nr. | Föremål | Klubbat pris |
195 | Carl Fredrik Hill, Stormlandskap med åskviggar. | 26 000 SEK |
196 | Carl Fredrik Hill, Träd mot blånande berg. | 28 000 SEK |
197 | Carl Fredrik Hill, "Skogslandskap". | 34 000 SEK |
198 | Carl Fredrik Hill, Vegetation vid vattendrag. | 26 000 SEK |
199 | Carl Fredrik Hill, "Stenig strand". | 28 000 SEK |
200 | Carl Fredrik Hill, "Rött vattenfall". | 38 000 SEK |
201 | Carl Fredrik Hill, Landskap. | 28 000 SEK |
202 | Carl Fredrik Hill, "Syndaflodslandskap med förtorkade träd". | 75 000 SEK |
203 | Carl Fredrik Hill, Landskap med exotiska djur. | 70 000 SEK |
204 | Carl Fredrik Hill, Flodkrök med fåglar. | 28 000 SEK |
205 | Carl Fredrik Hill, Ryttare. | 32 000 SEK |
206 | Carl Fredrik Hill, ”Havsbris – Luc-sur-Mer”. | 3 500 000 SEK |
207 | Ernst Josephson, "Smultronplockerskan". | 70 000 SEK |
208 | Otto G Carlsund, Biografsviten, 9 st. | 3 250 000 SEK |
209 | Isaac Grünewald, Vy över Katarinavägen, Södermalm, Stockholm. | Återrop |
210 | Bror Hjorth, Stilleben. | 17 000 SEK |
211 | Sigrid Hjertén, Hästarna på Kornhamnstorg. MODERNA VÅREN 2017. | Återrop |
212 | CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF, C-print signerad M. v. Hausswolff och numrerad 3/3 a tergo. | Återrop |
213 | CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF, C-print signerad M. v. Hausswolff och numrerad 3/3 a tergo. | Återrop |
214 | CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF, C-print signerad M. v. Hausswolff och numrerad 3/3 a tergo. | Återrop |
215 | CARL MICHAEL VON HAUSSWOLFF, C-print signerad M. v. Hausswolff och numrerad 3/3 a tergo. | Återrop |
216 | Ernst Billgren, "Pallaren". | 185 000 SEK |
217 | Erró Gudmundur Gudmundsson, "Hästsko och Chirico". | 190 000 SEK |
218 | Ernst Billgren, "Rådjur vid grön buske". | Återrop |
219A | Johannes Nyholm, "Las Palmas", 2011. | Återrop |
220 | Hubert Robert Hans krets, Ruinlandskap med figurstaffage. | 85 000 SEK |
221 | Pierre Mignard, Porträtt föreställande Madame de Montespan klädd som jaktgudinnan Diana. | 125 000 SEK |
222 | Gerrit van Vucht Tillskriven, Vanitasstilleben. | 36 000 SEK |
223 | ITALIENSK SKOLA 15/1600-TAL. Madonnan med barnet. | 70 000 SEK |
224 | Bruno Liljefors, Domherrar i vinterlandskap. | 170 000 SEK |
225 | Carl Larsson, Flicka med skridskor, interiör från skolhushållet i Falun. | 1 950 000 SEK |
226 | Otto Hesselbom, "Vårt land". | 90 000 SEK |
227 | Hugo Birger, "Avenue Frochot, Paris" ("Gata på Montmartre"). | Återrop |
228 | Anshelm Schultzberg, "Barn i trädgården", motiv från Nyckelviken. | 260 000 SEK |
229 | Maria Wrangel, "Porträtt av greve Fredrik Ulrik Wrangel". | 16 000 SEK |
230 | Stefan Johansson, "Skystudie". | 75 000 SEK |
231 | Carl Larsson, ”Vid aftonlampan” / ”Strax före sovdags”. | 1 600 000 SEK |
232 | William Henry Margetson, Kvinna i vårlandskap. | 105 000 SEK |
233 | Stanhope A. Forbes, Utanför Chapelle Saint-David i Quimperlé, motiv från Bretagne. | 120 000 SEK |
234 | George Stubbs, "Eagle, a bay racehorse". | 1 500 000 SEK |
235 | Emma Sparre, Vid pianot. | Återrop |
236 | Per Hasselberg, "Grodan". | 65 000 SEK |
237 | "Brottarna". | Återrop |
238 | Sivert Lindblom, Utan titel. | 115 000 SEK |
239A | Karel Appel, Utan titel. | Återrop |
240 | Otto G Carlsund, "Fabriken". | 600 000 SEK |
241 | Ivan Ivarson, Mor och barn. | 130 000 SEK |
242 | Sigrid Hjertén, "Konvalescenterna (Konvalescenter på Epidemisjukhus)". | Återrop |
243 | Carl Kylberg, Stilla morgon. | Återrop |
244 | Tsuguharu Foujita, Utan titel. | 525 000 SEK |
245 | Alexander Calder, "Supertitieux". | 580 000 SEK |
246 | Jean (Hans) Arp, "Accoudée". | Återrop |
247 | Niki de Saint Phalle, "Taureau Vase". | Återrop |
248 | Hilding Linnqvist, Stilleben med vikskärm. | 200 000 SEK |
249 | Mårten Andersson, "Kaffedrickarna". | 840 000 SEK |
250 | Stefan Johansson, "Ella". | Återrop |
251 | LOTTE LASERSTEIN, sign Lotte Laserstein, duk. | Återrop |
252A | Carl Milles, "Serpentindanserska". | 420 000 SEK |
253 | Herman Posthumus, Landshut. | 80 000 SEK |
254 | Melchior de Hondecoeter Hans efterföljd, Fågelkonserten. | 155 000 SEK |
255 | Willem van Nieulandt Tillskriven, Kristus predikar vid templet. | 75 000 SEK |
257 | Auguste Rodin, Två studier av naken kvinna som kammar sitt blonda hår. | Återrop |
258 | Per Ekström, Stockholms slott och strömmen. | 170 000 SEK |
259 | Helene Schjerfbeck, "Konfirmanden". | 4 850 000 SEK |
260 | Pierre Mignard Hans krets, Porträtt av hovdamer. | 46 000 SEK |
261 | CARL GUSTAF PILO, hans ateljé, olja på duk. | Återrop |
262 | FRANSK SKOLA 1700-tal. Dam klädd i pälsbrämad klänning och hållandes ett brev. | Återrop |
263 | Karl Hofer, "Tischgesellschaft". | 1 300 000 SEK |
264 | Carl Fredrik Reuterswärd, "Non-violence". | 900 000 SEK |
265 | Luis Gispert, "Huey", 2009. | Återrop |
266 | Eva Hild, Utan titel. | 120 000 SEK |
267 | Nathalia Edenmont, "Humble", 2010. | Återrop |
268A | Lucio Fontana, Concetto Spaziale. | 300 000 SEK |
269 | William Wegman, "Nuzzle", 2001. | 70 000 SEK |
270 | László Moholy-Nagy, Untitled (FGM206), 1925-28. | Återrop |
271 | Chu Teh-Chun, "No. 123". | 340 000 SEK |
272 | Jenny Nyström, "Brutna löften". | 390 000 SEK |
273 | Josef Wilhelm Wallander, "Humleskörd i Askarboda, Österåker". | 420 000 SEK |
274 | Anders Zorn, "Gunlöd". | Återrop |
275 | Josef Wilhelm Wallander, "Väva Vadmal". | 120 000 SEK |
276 | BRUNO LILJEFORS, duk, signerad Bruno Liljefors och daterad 1931. | Återrop |
277 | Julius Kronberg, "Karl XII". | 175 000 SEK |
278 | GERRIT BERCKHEYDE, tillskriven, olja på duk. | Återrop |
279 | ITALIENSK SKOLA 16/1700-TAL, olja på duk. | Återrop |
280 | ELIAS MARTIN, olja på duk, osignerad. | Återrop |
281 | DAVID RYCKAERT D.Y, ett par, tillskrivna, olja på pannå, ej signerade. | Återrop |
282 | Marcello Bacciarelli Tillskriven, Greve Stanislaw Poniatowski (1732-1798) som kung Stanisław II August av Polen. | 130 000 SEK |
283 | FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL. Kristus undervisar i templet. | 165 000 SEK |
284 | Cornelis van Poelenburgh tillskriven, Badande nymfer. | 29 000 SEK |
285 | Lim-Johan (Johan Erik Olsson), Älg och stövare. | 500 000 SEK |
286 | HENRI HAYDEN, signerad Hayden. Troligen utförd 1912-13. Duk. | Återrop |
287 | Edouard Cortes, "Porte Saint Denis et le Cafe Biard". | Återrop |
287A | Carl Wilhelmson, Interiör med liggande modell. | 48 000 SEK |
287B | Tova Mozard, "Psycho", 2003. | 75 000 SEK |
288 | SKULPTUR, nefrit, Qingdynastin (1644-1912). | 41 000 SEK |
289 | SKULPTUR, nefrit. Qingdynastin (1644-1912). | 40 000 SEK |
290 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzhengs sex karaktärers märke och period (1723-35). | 50 000 SEK |
291 | KEDJA/OBJEKT, bergkristall. Qingdynastin (1644-1912). | 11 000 SEK |
292 | BORDSSKÄRM, trä och porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 16 000 SEK |
293 | TEMPELKLOCKA, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 20 000 SEK |