Svängd form. Fanerad med rosenträ. Beslag av förgylld brons i form av rocailler, bladverk, krönt av blomurna samt figur med nyckel. Urtavla märkt Berg, Stockholm. Pendel finns. Glasad dörr och sidor. Höjd ca 83 cm. Bredd ca 42 cm.
Ej funktionstestad. Urtavla med patina. Maskhål. Smärre slitage. Nyckel saknas.