För tretton ljus. Mässingsstomme behängd med prismor. Krönande mässingsplymer. Svängda ljusarmar med dekor av akantusblad och fågel. Korgbotten. Höjd 125, diameter 88 cm.
Slitage. Nagg. Krönande palmetter med skador.