Förgylld, kuppa i form av skeppsskrov, med rikt driven och ciselerad dekor av vågmönster och sjöodjur samt på däcket fyra figurer, skaft med genombruten dekor, foten med driven och ciselerad bladdekor. Höjd 15 cm, vikt 320 gram.
Mast och segel saknas. Skador.