Vitmålade och förgyllda. Rak stoppad rygg, lös stoppad dyna, sargen med dekor av bladstav, raka kannelerade överkragade ben med rosettanfanger. Båda märkta HGK (Kungliga Husgerådskammaren). En märkt 248 och med rödkrita N2. Båda signerade EÖM.
Förstärkningar. Lagningar.