90A
860955

Johann Heinrich Tenten, bägare, silver, Mitau (verksam 1732-1739).

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Senare ryska stämplar, S:t Petersburg 1789. Delvis förgylld, med raka sidor, på godronnerad fot, slätt liv med graverat alliansvapen för ätterna von Trotta kallad Treyden och von Bismarck under krona. Höjd 10,3 cm, vikt 156 gram.

Proveniens

Thekla Katharina von Trotta (1705-1780) gift 1733 med Ludolf Adolf von Bismarck (1683-1750) i S:t Petersburg.

Senare tillverkad ask/schatull medföljer.