90
859932

Petter Bernegau, presenterfat, silver, Stockholm 1711, barock.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Klubbat pris
72 000 SEK

Ovalt, rikt driven och ciselerad dekor av scen med kung Salomo och drottningen av Saba, brättet med fåglar, kottar, druvor, blommor och akantus. Stämplat vapen för friherrliga ätten von Mecklenburg. Längd 48 cm, vikt 793 gram.

Proveniens

Ägarastämpel för friherrliga ätten von Mecklenburg