Bellerophon sive Eques peritus med Hippiater expertus seu medicina equorum absolutissima. . Första verket med paralell text på latin samt tyska gällande dressyr av hästar. Innehållande 103 stycken gravyrer med olika typ er av dresstekniker och liknande. Numrerade 1-103 samt gravyrer visande olika typer av beslag till hästar såsom lokor och betslar numrerade 1-114. Andra verket med paralell text på latin samt tyska. Beskrivande olika typer av behandlingar för hästar. Vissa av sidorna med gravyrer. 34 x 22 cm.
Slitage. Smärre fläckar. Gulnad. Smärre revor.