Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), rokoko. | 40 000 SEK |
2 | BYRÅ, i Johan Jacob Eisenbletters art (ebenist i Stockholm ca 1760), rokoko. | 40 000 SEK |
3 | Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk. | 130 000 SEK |
4 | BYRÅ, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), ej signerad, gustaviansk, 1700-talets slut. | Återrop |
5 | BYRÅ, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), gustaviansk. | 48 000 SEK |
6 | BYRÅ, Johan Wilhelm Metzmachers art (mästare i Stockholm 1769-1783), gustaviansk. | 48 000 SEK |
7 | BYRÅ, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | Återrop |
8 | BYRÅ, i Carl Lindborgs art (mästare i Stockholm 1781-1808), gustaviansk, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
9 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 24 000 SEK |
10 | KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 45 000 SEK |
11 | Väggbord, Holland, 1700-tal, senbarock. | 8 000 SEK |
12 | BORD, i Lars Nordins art (mästare i Stockholm 1743-1773), rokoko. | 16 000 SEK |
13 | BORD, svenskt stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 8 000 SEK |
14 | BORD, svensk rokokostil, 1900-tal. | 5 500 SEK |
15 | SKRIVBORD, "Table à ecrire", Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 16 000 SEK |
16 | DAMARBETSBORD, av Charles Topino (mästare i Paris 1773-1789), Louis XVI. | Återrop |
17 | BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerat, gustavianskt. | Återrop |
18 | SYBORD, av Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), sengustavianskt, 1800-talets början. | 36 000 SEK |
19 | BORD, Mellaneuropa, 1700-talets slut. | 8 000 SEK |
20 | BORD, Directoire, 1700-talets slut. | 12 000 SEK |
21 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 30 000 SEK |
22 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 8 000 SEK |
23 | BORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 9 000 SEK |
24 | SPELBORD, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | 16 000 SEK |
25 | SPELBORD, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 5 000 SEK |
26 | BORD, 1800-tal. | 3 200 SEK |
27 | SPELBORD, England, 1800-talets början, Regency. | 2 000 SEK |
28 | SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets första hälft. | 5 000 SEK |
29 | BORD, empire, 1800-talets första hälft. | 8 000 SEK |
30 | BORD, ett par, senempire, 1800-tal. | 17 500 SEK |
31 | KLAFFBORD, Sverige, 1800-tal. | 2 000 SEK |
32 | MATBORD, 3 delar, England, 1900-talets början. | Återrop |
33 | VITRINSKÅP, Holland, 1700-talets andra hälft. | 48 000 SEK |
34 | VITRINSKÅP, Holland, sent 1800-tal. | 12 000 SEK |
35 | Skrivskåp, Sverige, 1700-talets andra hälft. | 6 000 SEK |
36 | POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 11 000 SEK |
37 | POTTSKÅP, sengustavianskt, 1700-talets slut. | 11 000 SEK |
38 | POTTSKÅP, Italien, 1700-talets slut. | 6 000 SEK |
39 | BERGERE, Frankrike, 1700- talets andra hälft, Louis XV. | 18 000 SEK |
40 | BERGERER, ett par, av Claude Lerat (mästare i Paris 1785), Louis XVI, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
41 | BERGERER, två snarlika, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI, varav en av Antoine Gailliard (mästare i Paris 1781). | 26 000 SEK |
42 | KARMSTOLAR, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 9 500 SEK |
43 | KARMSTOLAR, fyra stycken, av Georges Jacob (mästare i Paris 1765-1814), Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 24 000 SEK |
44 | KARMSTOLAR, ett par, av Francois Reuze (mästare i Paris 1743-1799), Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 12 000 SEK |
45 | KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV. | 10 000 SEK |
46 | KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV. | 16 000 SEK |
47 | KARMSTOLAR, två snarlika, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV. | 12 000 SEK |
48 | STOLAR, ett par, Holland 1700-talets andra hälft, rokoko. | 14 000 SEK |
49 | KARMSTOL, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XV. | 4 000 SEK |
50 | STOLAR, sex stycken, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 55 000 SEK |
51 | STOL, av Nicolas-Simon Courtois, mästare i Paris 1766, Louis XV, 1700-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
52 | STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska. | 24 000 SEK |
53 | STOLAR, fyra stycken, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), sengustavianska. | 20 000 SEK |
54 | STOLAR, fyra snarlika (2+2), gustavianska stockholmsarbeten, 1700-talets slut. | 17 000 SEK |
55 | TABURETTER, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustavianska. | 20 000 SEK |
56 | SPEGEL, i Burchardt Prechts art (verksam i Stockholm 1674-1738), senbarock. | 26 000 SEK |
57 | SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko. | 13 000 SEK |
58 | SPEGEL, av Ehrhart Göbel (spegelmakare i Stockholm 1744-64), rokoko. | 12 000 SEK |
59 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska. | 105 000 SEK |
60 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
61 | LJUSKRONOR, för sex ljus, ett par, av Olof Westerberg (verksam i Stockholm c 1769-1811) daterade 1789 och 1790. | 400 000 SEK |
62 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt. | 80 000 SEK |
63 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk barock, 1700-talets mitt. | 65 000 SEK |
64 | LJUSKRONA, för sex ljus, stockholmsarbete, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 75 000 SEK |
65 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 42 000 SEK |
66 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 40 000 SEK |
67 | LJUSKRONA, för sex ljus, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft. | 70 000 SEK |
68 | LJUSKRONA, för tolv ljus, Frankrike, 1800-tal. | 195 000 SEK |
69 | LJUSKRONA, för fyra ljus, Hagamodell, gustaviansk, 1790-tal. | 160 000 SEK |
70 | LJUSKRONA, för åtta ljus, tillskriven Carl Henrik Brolin (1765-1832, burskap i Stockholm 1801), sengustaviansk ca 1800. | 200 000 SEK |
71 | LJUSKRONA, för sex ljus, Louis XVI, 1700-talets slut. | 32 000 SEK |
72 | AMPEL, för fyra ljus, Sverige, 1800-tal, Karl Johan. | 13 000 SEK |
73 | LYKTA, för två ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal. | 6 500 SEK |
74 | LYKTA, för ett ljus, Louis XVI-stil, 1900-tal. | 4 500 SEK |
75 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par, 1700-talets slut, Georg III England. | Återrop |
76 | APPLIQUER, ett par, för två ljus, Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI. | 26 000 SEK |
77 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, 1800-tal, Empire. | 40 000 SEK |
78 | BOUILLOTTELAMPA, för tre ljus, Frankrike 1800-tal, Louis XVI-stil. | Återrop |
79 | BOUILLOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil. | 11 000 SEK |
80 | BOUILLOTTELAMPA, för fyra ljus, Frankrike 1800-tal, Empirestil. | 12 000 SEK |
81 | LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 12 000 SEK |
82 | LÄSLAMPA, för ett ljus. Sengustaviansk, 1800-talets början. | 8 000 SEK |
83 | LÄSLAMPA, för ett ljus, sengustaviansk, 1800-talets början. | 9 000 SEK |
84 | LJUSSTAKAR, två stycken snarlika, 1800-tal, Empirestil. | 36 000 SEK |
85 | LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska. | 18 000 SEK |
86 | LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska. | 6 000 SEK |
87 | LJUSSTAKE, Frankrike 1700-talets första del, Louis XV. | 2 600 SEK |
88 | BORDSPENDYL, av Ephraim Hedström (Ephraim H mästare i Stockholm 1808-1818), Empire. | 26 000 SEK |
89 | BORDSPENDYL, av Antoine Gaulin (mästare i Paris 1788), Louis XVI, 1700-talets slut. | 4 000 SEK |
90 | BORDSPENDYL, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806 (1830), Empire. | 14 000 SEK |
91 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 20 000 SEK |
92 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 17 000 SEK |
93 | BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal. | 6 000 SEK |
94 | BREVPRESS, Älvdalen 1800-tal. | 3 200 SEK |
95 | GRÖTSKÅL med Lock av Lars Fredric Moberg Strängnäs 1801 (1792-1803). | 4 000 SEK |
96 | SKRIVSTÄLL, 1800-talets första del, Empire. | 8 200 SEK |
97 | ELDSKÄRM, samt ett par ELDHUNDAR, 1900-talets första hälft. | 9 000 SEK |
98 | Gerard Mannoni, soffbord, Frankrike 1974. | 150 000 SEK |
99 | Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, efter 1985. | 33 000 SEK |
100 | Josef Frank, bordslampor, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2388. | 15 000 SEK |