Rolf Schmitz Collection H056

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
201KRUKOR, två stycken, porslin. Ming dynastin, 1500-tal.4 500 SEK
202SKÅLAR, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1523-35).2 400 SEK
203KRUKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).7 500 SEK
204SKÅLAR, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).6 500 SEK
205SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal.5 500 SEK
206SKÅLAR, två stycken, porslin, Ming dynastin (1368-1644).800 SEK
207SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
208TEDOSOR med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).16 000 SEK
209SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
210BOJANER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).13 000 SEK
211BOJANER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
212VAS, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).3 100 SEK
213SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal.26 000 SEK
214SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.400 SEK
215KRUKOR, två stycken, varav en med lock, porslin. Kina, omkring 1900.1 700 SEK
216BORD, två stycken, trä. Kina, 1900-tal.5 000 SEK
217VAS, porslin. Japan, 1700-tal.1 800 SEK
218FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).400 SEK
219SKÅL, porslin. Japan, 1800-tal.10 000 SEK
220SVÄRDSFÄSTE, brons. Japan, Edo (1603-1868).2 400 SEK
221GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal.3 500 SEK
222GALLERKORG, fajans. Rörstrand, 1761.5 000 SEK
223GALLERKORG, fajans. Sannolikt Marieberg, efter 1766.4 000 SEK
224FIGURINER, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.16 000 SEK
225FIGURINER, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.11 000 SEK
226FIGURIN, porslin. Meissen, 1750-tal.4 000 SEK
227KOPPAR, ett par, porslin. Meissen, 1700-tal.Återrop
228FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal.13 000 SEK
229FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.7 500 SEK
230FIGURIN, två stycken, porslin. Meissen, jägare, 1700-tal.14 000 SEK
231FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal.4 000 SEK
232SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, 1740/50-tal.2 200 SEK
233SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, punktperiod (1763-73).3 000 SEK
234SALTKAR, porslin. Meissen, 1700-tal.2 000 SEK
235TEDOSA med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815).Återrop
236FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1700-tal.13 000 SEK
237FIGURIN, porslin. Meissen.7 000 SEK
238FIGURIN, porslin. Tyskland, 17/1800-tal. Omärkt.9 000 SEK
239FIGURINER, två stycken. Efter Meissen, 1800-tal.22 000 SEK
240FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal.1 600 SEK
241FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft.1 600 SEK
242FIGURIN, porslin. Meissen, 1890-tal.600 SEK
243FIGURIN, porslin. Meissen, 1890-tal.2 000 SEK
244SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal.3 000 SEK
245FIGURIN, porslin. Meissen, sekelskiftet 1900.6 000 SEK
246VASER, ett par, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal.7 500 SEK
247FIGURIN, porslin. Efter Meissen, omkring 1900.3 000 SEK
248FIGURIN, porslin. Meissenliknande märke.2 200 SEK
249FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.5 000 SEK
250FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal.600 SEK
251MINIATYR FIGURINER, fem stycken, porslin. Meissen, 1900-tal.6 000 SEK
252TEDOSA, porslin. Frankenthal, 1700-tal.1 600 SEK
253FIGURGRUPP, porslin. Höchst, 1770-tal.9 000 SEK
254FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1770-tal.7 000 SEK
255FIGURIN, porslin. Höchst, 1770-tal.3 000 SEK
256FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1700-tal.4 000 SEK
257TEDOSA med LOCK, porslin. Höchst, sent 1700-tal.3 500 SEK
258FIGURIN, porslin. "Höchstliknande märke", 1800-tal.Återrop
259FIGURIN, porslin. Höchstliknande märke, omkring 1900.Återrop
260Figuriner, 3 st, porslin. Berlin, Höchst, samt troligen Samson, 1800 samt 1900-tal.Återrop
261FIGURIN, porslin. Höchstliknande märke, omkring 1900.Återrop
262FIGURINER, fyra stycken, porslin. Höchst.2 000 SEK
263FIGURIN, porslin. Wien, 1700-tal.Återrop
264FIGURINER, fem stycken, porslin. Meissen och Wien.6 000 SEK
265FIGURIN, porslin. Berlin. Sent 1800/tidigt 1900-tal.Återrop
266FIGURINER, ett par, porslin. Berlin, omkring 1900.4 000 SEK
267FIGURIN, porslin. 'Wien', 1900-tal.1 500 SEK
268FIGURINER, två stycken, porslin. Tyskland, 1920-tal.800 SEK
269VASER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal.Återrop
270FIGURIN, porslin. Troligen Samson.Återrop
271FIGURGRUPP, porslin. Neapelliknande märke, 1900-tal.600 SEK
272APORKESTER, åtta stycken, porslin. 1900-tal.4 500 SEK
273APORKESTER, sju stycken, porslin. Tyskland, Sitzendorf, 1900-tal.1 500 SEK
274FIGURIN, flintgods. England, omkring 1800.400 SEK
275KRÖNINGSBÄGARE, två stycken, emalj på koppar. Ryssland, 1896.8 000 SEK
276DOSOR, sex stycken, porslin och emalj. 18/1900-tal.5 000 SEK
277KRUKOR, nio stycken, porslin. Waldemarsudde, modern tillverkning.2 600 SEK
278VÄVD TAPET, gobelängteknik, Flandern omkring 1700, ca 290 x 326,5 cm.50 000 SEK
279VÄVD TAPET, gobelängteknik, Frankrike 1700-tal, ca 276 x 374,5 cm.85 000 SEK
280MATTA, antik Anatol, sannolikt Gördes, bönematta, ca 177 x 124,5 cm (samt kortsidorna med 3 respektive 1 cm slätväv).4 500 SEK
281GALLERIMATTA, semiantik Azerbadjan, ca 545,5 x 102,5 cm (samt en kortsida med 2 cm slätväv).12 200 SEK
282MATTA, semiantik Bachtiari "mille-fleur", ca 200,5 x 135,5 cm.7 000 SEK
283MATTA, old Bachtiari, ca 213,5 x 142-147,5 cm.2 000 SEK
284MATTA, semiantik Bidjar kelly, ca 346 x 151 cm (samt kortsidorna med 1 respektive 1,5 cm slätväv).14 000 SEK
285MATTA, semiantik Bidjar, ca 203 x 144,5 cm (samt kortsidorna med 2,5 respektive 3 cm slätväv).9 000 SEK
286MATTA, antik silke Feraghan/Keshan sannolikt, ca 215,5 x 144,5 cm.60 000 SEK
287MATTA, semiantik Ghom, ca 330,5 x 221 cm.18 000 SEK
288MATTA, semiantik Heris, ca 329-340 x 223,5-232 cm.7 500 SEK
289GALLERIMATTA, semiantik Heris/Gorovan, ca 526 x 106 cm.14 000 SEK
290MATTFRAGMENT, antik Indien, Mogulriket 1600-1700-tal sannolikt, saff, ca 277 x 136 cm.50 000 SEK
291MATTA, semiantik Isfahan sannolikt, figural, ca 214,5 x 137,5 cm.5 000 SEK
292MATTA, antik Karabagh kelly, ca 575,5 x 209 cm.8 500 SEK
293MATTA, semiantik Keshan Motachem figural, ca 211 x 134 cm.44 000 SEK
294MATTA, old Kina, ca 177,5 x 92,5 cm.4 000 SEK
295MATTA, semiantik Kirman, ca 479 x 317 cm.95 000 SEK
296MATTA, semiantik Kirman "mille-fleur", ca 198,5 x 136,5 cm.11 000 SEK
297MATTA, semiantik Kirman Laver, ca 203 x 130,5 cm.3 500 SEK
298MATTA, semiantik Ningxia, ca 328,5x191 cm.34 000 SEK
299MATTA, semiantik Ningxia, ca 197 x 127 cm.20 000 SEK
300MATTA, semiantik Ningxia, ca 167,5 x 69,5 cm.24 000 SEK