Nr. | Föremål | Klubbat pris |
201 | KRUKOR, två stycken, porslin. Ming dynastin, 1500-tal. | 4 500 SEK |
202 | SKÅLAR, tre stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1523-35). | 2 400 SEK |
203 | KRUKA, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 7 500 SEK |
204 | SKÅLAR, fyra stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 6 500 SEK |
205 | SKÅL, porslin. Mingdynastin, 1600-tal. | 5 500 SEK |
206 | SKÅLAR, två stycken, porslin, Ming dynastin (1368-1644). | 800 SEK |
207 | SKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
208 | TEDOSOR med LOCK, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
209 | SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
210 | BOJANER, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
211 | BOJANER, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
212 | VAS, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908). | 3 100 SEK |
213 | SKÅL, porslin. Kina, 1900-tal. | 26 000 SEK |
214 | SKÅLAR, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 400 SEK |
215 | KRUKOR, två stycken, varav en med lock, porslin. Kina, omkring 1900. | 1 700 SEK |
216 | BORD, två stycken, trä. Kina, 1900-tal. | 5 000 SEK |
217 | VAS, porslin. Japan, 1700-tal. | 1 800 SEK |
218 | FAT, porslin. Japan, Meiji (1868-1912). | 400 SEK |
219 | SKÅL, porslin. Japan, 1800-tal. | 10 000 SEK |
220 | SVÄRDSFÄSTE, brons. Japan, Edo (1603-1868). | 2 400 SEK |
221 | GALLERSKÅL, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 3 500 SEK |
222 | GALLERKORG, fajans. Rörstrand, 1761. | 5 000 SEK |
223 | GALLERKORG, fajans. Sannolikt Marieberg, efter 1766. | 4 000 SEK |
224 | FIGURINER, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | 16 000 SEK |
225 | FIGURINER, två stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | 11 000 SEK |
226 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1750-tal. | 4 000 SEK |
227 | KOPPAR, ett par, porslin. Meissen, 1700-tal. | Återrop |
228 | FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1700-tal. | 13 000 SEK |
229 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal. | 7 500 SEK |
230 | FIGURIN, två stycken, porslin. Meissen, jägare, 1700-tal. | 14 000 SEK |
231 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1700-tal. | 4 000 SEK |
232 | SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, 1740/50-tal. | 2 200 SEK |
233 | SOCKERSKÅL med LOCK, porslin. Meissen, punktperiod (1763-73). | 3 000 SEK |
234 | SALTKAR, porslin. Meissen, 1700-tal. | 2 000 SEK |
235 | TEDOSA med LOCK, porslin. Meissen, Marcolinis period (1774-1815). | Återrop |
236 | FIGURINER, ett par, porslin. Meissen, 1700-tal. | 13 000 SEK |
237 | FIGURIN, porslin. Meissen. | 7 000 SEK |
238 | FIGURIN, porslin. Tyskland, 17/1800-tal. Omärkt. | 9 000 SEK |
239 | FIGURINER, två stycken. Efter Meissen, 1800-tal. | 22 000 SEK |
240 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal. | 1 600 SEK |
241 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets andra hälft. | 1 600 SEK |
242 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1890-tal. | 600 SEK |
243 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1890-tal. | 2 000 SEK |
244 | SKULPTUR, porslin. Meissen, 1890-tal. | 3 000 SEK |
245 | FIGURIN, porslin. Meissen, sekelskiftet 1900. | 6 000 SEK |
246 | VASER, ett par, porslin. Meissenliknande märke, 1800-tal. | 7 500 SEK |
247 | FIGURIN, porslin. Efter Meissen, omkring 1900. | 3 000 SEK |
248 | FIGURIN, porslin. Meissenliknande märke. | 2 200 SEK |
249 | FIGURINER, två stycken, porslin. Meissen, 1900-tal. | 5 000 SEK |
250 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1900-tal. | 600 SEK |
251 | MINIATYR FIGURINER, fem stycken, porslin. Meissen, 1900-tal. | 6 000 SEK |
252 | TEDOSA, porslin. Frankenthal, 1700-tal. | 1 600 SEK |
253 | FIGURGRUPP, porslin. Höchst, 1770-tal. | 9 000 SEK |
254 | FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1770-tal. | 7 000 SEK |
255 | FIGURIN, porslin. Höchst, 1770-tal. | 3 000 SEK |
256 | FIGURINER, två stycken, porslin. Höchst, 1700-tal. | 4 000 SEK |
257 | TEDOSA med LOCK, porslin. Höchst, sent 1700-tal. | 3 500 SEK |
258 | FIGURIN, porslin. "Höchstliknande märke", 1800-tal. | Återrop |
259 | FIGURIN, porslin. Höchstliknande märke, omkring 1900. | Återrop |
260 | Figuriner, 3 st, porslin. Berlin, Höchst, samt troligen Samson, 1800 samt 1900-tal. | Återrop |
261 | FIGURIN, porslin. Höchstliknande märke, omkring 1900. | Återrop |
262 | FIGURINER, fyra stycken, porslin. Höchst. | 2 000 SEK |
263 | FIGURIN, porslin. Wien, 1700-tal. | Återrop |
264 | FIGURINER, fem stycken, porslin. Meissen och Wien. | 6 000 SEK |
265 | FIGURIN, porslin. Berlin. Sent 1800/tidigt 1900-tal. | Återrop |
266 | FIGURINER, ett par, porslin. Berlin, omkring 1900. | 4 000 SEK |
267 | FIGURIN, porslin. 'Wien', 1900-tal. | 1 500 SEK |
268 | FIGURINER, två stycken, porslin. Tyskland, 1920-tal. | 800 SEK |
269 | VASER med LOCK, ett par, porslin. Frankrike, Samson, sent 1800-tal. | Återrop |
270 | FIGURIN, porslin. Troligen Samson. | Återrop |
271 | FIGURGRUPP, porslin. Neapelliknande märke, 1900-tal. | 600 SEK |
272 | APORKESTER, åtta stycken, porslin. 1900-tal. | 4 500 SEK |
273 | APORKESTER, sju stycken, porslin. Tyskland, Sitzendorf, 1900-tal. | 1 500 SEK |
274 | FIGURIN, flintgods. England, omkring 1800. | 400 SEK |
275 | KRÖNINGSBÄGARE, två stycken, emalj på koppar. Ryssland, 1896. | 8 000 SEK |
276 | DOSOR, sex stycken, porslin och emalj. 18/1900-tal. | 5 000 SEK |
277 | KRUKOR, nio stycken, porslin. Waldemarsudde, modern tillverkning. | 2 600 SEK |
278 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, Flandern omkring 1700, ca 290 x 326,5 cm. | 50 000 SEK |
279 | VÄVD TAPET, gobelängteknik, Frankrike 1700-tal, ca 276 x 374,5 cm. | 85 000 SEK |
280 | MATTA, antik Anatol, sannolikt Gördes, bönematta, ca 177 x 124,5 cm (samt kortsidorna med 3 respektive 1 cm slätväv). | 4 500 SEK |
281 | GALLERIMATTA, semiantik Azerbadjan, ca 545,5 x 102,5 cm (samt en kortsida med 2 cm slätväv). | 12 200 SEK |
282 | MATTA, semiantik Bachtiari "mille-fleur", ca 200,5 x 135,5 cm. | 7 000 SEK |
283 | MATTA, old Bachtiari, ca 213,5 x 142-147,5 cm. | 2 000 SEK |
284 | MATTA, semiantik Bidjar kelly, ca 346 x 151 cm (samt kortsidorna med 1 respektive 1,5 cm slätväv). | 14 000 SEK |
285 | MATTA, semiantik Bidjar, ca 203 x 144,5 cm (samt kortsidorna med 2,5 respektive 3 cm slätväv). | 9 000 SEK |
286 | MATTA, antik silke Feraghan/Keshan sannolikt, ca 215,5 x 144,5 cm. | 60 000 SEK |
287 | MATTA, semiantik Ghom, ca 330,5 x 221 cm. | 18 000 SEK |
288 | MATTA, semiantik Heris, ca 329-340 x 223,5-232 cm. | 7 500 SEK |
289 | GALLERIMATTA, semiantik Heris/Gorovan, ca 526 x 106 cm. | 14 000 SEK |
290 | MATTFRAGMENT, antik Indien, Mogulriket 1600-1700-tal sannolikt, saff, ca 277 x 136 cm. | 50 000 SEK |
291 | MATTA, semiantik Isfahan sannolikt, figural, ca 214,5 x 137,5 cm. | 5 000 SEK |
292 | MATTA, antik Karabagh kelly, ca 575,5 x 209 cm. | 8 500 SEK |
293 | MATTA, semiantik Keshan Motachem figural, ca 211 x 134 cm. | 44 000 SEK |
294 | MATTA, old Kina, ca 177,5 x 92,5 cm. | 4 000 SEK |
295 | MATTA, semiantik Kirman, ca 479 x 317 cm. | 95 000 SEK |
296 | MATTA, semiantik Kirman "mille-fleur", ca 198,5 x 136,5 cm. | 11 000 SEK |
297 | MATTA, semiantik Kirman Laver, ca 203 x 130,5 cm. | 3 500 SEK |
298 | MATTA, semiantik Ningxia, ca 328,5x191 cm. | 34 000 SEK |
299 | MATTA, semiantik Ningxia, ca 197 x 127 cm. | 20 000 SEK |
300 | MATTA, semiantik Ningxia, ca 167,5 x 69,5 cm. | 24 000 SEK |