Polykromt trädgårdsmönster med blomvaser och buketter. Bred benvit huvudbård med trappstegsmedaljonger med fåglar.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar varav en stel, obetydliga lagningar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna saknar några knutrader.
Rolf Schmitz Collection.