Mörkblå botten med polykroma medaljonger och stiliserade växtornament. Ljusgröngulmelerad huvudbård med blomrankor.
Abrascher. Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.
Rolf Schmitz Collection.