281
1070025

GALLERIMATTA, semiantik Azerbadjan, ca 545,5 x 102,5 cm (samt en kortsida med 2 cm slätväv).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
536 - 715 EUR
569 - 758 USD
Klubbat pris
12 200 SEK

Mörkblå botten med polykroma medaljonger och stiliserade växtornament. Ljusgröngulmelerad huvudbård med blomrankor.

Abrascher. Ställvis något slitage, något smutsig, fläckar. Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?