1070153

Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), gustaviansk.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
130 000 SEK

Fanerad med jakaranda, färgat lövträ och valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av röd kalksten. Tre lådor. Samkomponerad fasad med inläggningar av korslagda ymnighetshorn. Signerad i översta lådan GFT samt Stockholm hallstämpel 1782. Längd 68, bredd 46, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Fanerlagningar. Skivan med fläckar.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.