STOLAR, sex stycken, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm från 1777), gustavianska.
Bonade. Genombruten rygg med spjälor. Dekor av knappar. Lös stoppad sits. Raka överkragade ben. Samtliga signerade IEH. Fem med Stockholm stolmakareämbetes stämpel. Sitthöjd ca 46, total höjd ca 88 cm.
Lagningar.
Proveniens
Rolf Schmitz Collection.
×
Logga in
Kunde inte logga in