55
1070128

TABURETTER, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), gustavianska.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Bonat lövträ. Lös stoppad sits. Raka kannelerade ben med rosettanfanger över hörn. Båda signerade på ett bens ovansida under sitsen "IHS". Båda med Stockholm stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 40 cm.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.