57
1070230

SPEGEL, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797), rokoko.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
715 - 894 EUR
758 - 948 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med rocailler, blommor och blad. I ramen infällt spegelglas. Signerad på baksidan med kallstämpel "NM", samt med Stockholms hallstämpel. Höjd 97, bredd 45 cm.

Senare mittglas. Ställvis anlupet glas. Ramglas med sprickor.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?