59
1070174

SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), gustavianska.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med kärve och bandrosett. I ramen pärlstav. Ljusarmar av mässing. Signerade med stämpel "IÅ" och "ETG" (Erik Törngren, förgyllare, 1780 driver hans änka verkstaden). Båda med Stockholms hallstämpel. Höjd 63, bredd 40 cm.

Krön med lagningar. En ljusarm med lagning.

Proveniens

Rolf Schmitz Collection.