Klassiska antikviteter F577

Välkommen till temaauktionen Klassiska antikviteter. Här finner du svenska kulturskatter från traditionella allmogemiljöer, tillsammans med föremål från herrgårds- och högreståndsmiljöer. Låt dig inspireras av barockens majestätiska tyngd, rokokons mjukt böljande former eller den gustavianska epokens strama elegans.

Auktionen inkluderar ett brett utbud av möbler, kandelabrar, speglar, bordspendyler, lampetter och mycket mer, där varje föremål bär med sig en fascinerande historisk berättelse och ett rikt kulturarv. Bland höjdpunkterna finns ett antal föremål med kunglig proveniens samt en ovanlig stor Kashan Motachem, matta från omkring år 1890.

180 föremål
"Wil-Swins Jakt".
9d 2 tim
"Wil-Swins Jakt".
Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
Dörröverstycke.
9d 2 tim
Dörröverstycke.
Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
Dörröverstycke.
9d 1 tim
Dörröverstycke.
Inga bud
Utropspris
8 000 SEK
Glas, 1700-tal.
9d 1 tim
Glas, 1700-tal.
Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
Lykta, sent 1800-tal.
9d 2 tim
Lykta, sent 1800-tal.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK