Ek och ekfaner. Brutet krön med låda under fällock, dörrar med bakomvarande inredning av lådor med inläggningar av stadsvyer i olika träslag. Sidorna med bärhandtag. Med öglor för vägghängning samt konsol. Längd 46, bredd 27,5, höjd 57 cm.
Renoverad. Torksprickor, skador. Nyckel saknas.