Fanerad med jakaranda, lönn, björk, samt fruktträ. Beslag av förgylld mässing. Rak form med snedställda hörn och mittrisalit. Samkomponerad front med inläggningar av friser med blomster och spaljéverk ovan sköld krönt av bandrosett, inom bladkrans och flankerad av reserver formade av växtrankor, liknande sidostycken. Tre lådor. Skiva av grå kalksten. Längd 93, bredd 49,5, höjd 87,5 cm. Nyckel medföljer.
Spår av maskstungning
Skiva med tvärsgående lagning
Fanerlagningar
Nedersta lådan med torkspricka