Omkring år 1890. Terrakottafärgad botten med stor polykrom medaljong, blomslingor och hörnornament. Bred mörkblå huvudbård med palmett- och blomranka. Korkull.
Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, fläckar (var av flera stela). Sidorna med trampveck.
Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham anses vara en, av ett mycket begränsat antal, mästare som framgångsrikt återupprättade Kashan som ett nav för mattor i Iran (Persien) i slutet av 1800-talet. Termen "Mohtachem" används ofta och är synonymt med de finaste mattorna som knöts i Kashan i slutet av 1800-talet av just Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham med familj. Mattorna från hans ateljé identifieras exempelvis av ljusblå bomullsinslag och violett silkeslangettering.