Fanerad med valnöt och rosenträ. Beslag av förgylld brons. Ovan fällbar skrivkladd med bakomvarande inredning av smålådor och fack, underdel med tre lådor. Snäpplås. Längd 104, bredd 62, höjd 107 cm. Nyckel finns.
Fanerskador och lagningar. Beslag med senare förgyllning. Renoverad. Nyckel saknas till nederdel (obs snäpplås).