Elias Martin, tillskriven, Insjölandskap med kyrka, kor, figurer och runsten.
Daterad 1793 på runstenen. Enligt uppgift är verket signerat med runor/Futhark "Rehn", står på stenen. Akvarell 34 x 43 cm. Samtida förgylld/bronserad ram.
Ej examinerad ur ram.
Enligt uppgift skulle akvarellen vara utförd av Jean Eric Rehn då det skall stå "Rehn" på runstenen.