1800-talets mitt. Benvit botten med erre güls.
Något slitage.
JP Willborg, Stockholm
J. Thompson, "Oriental Carpets: From the Tents, Cottages and Workshops of Asia", New York, 1983, s. 100.
Den turkmenska traditionen kräver att Asmalykerna, vävda i par, tillverkades av äldre kvinnor för hemgiften för stammens unga brudar. Kamelerna utsmyckas med dessa konstnärliga alster under bröllopsmarshen och de kommer sedan att placeras centralt i de stora turkmen-tälten.
Den benvita botten gör denna Asmalyk mycket speciell. Vikten av detta val av färg innebär att denna är mycket speciell då vitt är den turkmenska bröllopsfärgen.