Fanerat med ebenholz, valnöt, mahogny, al- och björkrot med geometriska inläggningar. Nyckelskyltar av förgylld och ciselerad mässing. Gångjärn och låsplatta av etsat och blånerat stål. Invändigt med hyllinredning. På fyra kulfötter. Längd 178, bredd 58, höjd 216 cm. Nyckel finns.
Fanerresningar och smärre skador. Ombyggt krön. Senare inredning.