Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | BYRÅ, rokoko, Italien, 1700-talets senare hälft. | 2 400 EUR |
2 | BYRÅ, av Friedrich Kruus (mästare i Stockholm 1746-1765). Rokoko. | Återrop |
3 | BYRÅ, rokoko, 1700-tal. | 1 900 EUR |
4 | SEKRETÄR, sengustaviansk. | Återrop |
5 | STOLAR, 8 st och 2 st, biedermeier, 1800-talets mitt. | 2 000 EUR |
6 | SOFFA, biedermeier, 1800-tal. | 500 EUR |
7 | GUSTAVIANSKT SPELBORD. | 400 EUR |
8 | TOILETTBORD, rokoko, Stockholmsarbete, i Johan Conrad Ecksteins art. | 1 100 EUR |
9 | SPELBORD, rokoko, 1700-tal. | 550 EUR |
10 | BORD, biedermeier, 1800-talet. | 300 EUR |
11 | FÄLLBORD, 1800-talets första hälft. | Återrop |
12 | SPEGEL, Sverige, rokoko 1770-tal. | 600 EUR |
13 | SPEGEL, gustaviansk, 1700-talets slut. | 700 EUR |
14 | SPEGEL, empire, början av 1800-talet. | 1 500 EUR |
15 | TAKKRONA, 1800-talets mitt. | 1 800 EUR |
16 | AMPEL, empire, 1800-talets första hälft. | 2 650 EUR |
17 | VÄGGKANDELABRAR ETT PAR. | 400 EUR |
18 | BORDSLYSTER. | Återrop |
19 | LJUSSTAKAR, ETT PAR, brännförgyllda mässing. | 400 EUR |
20 | LJUSSTAKAR, ett par, brännförgylld mässing, tidigt 1800-tal. | Återrop |
21 | LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn Daniel Rising Åbo 1791. | 400 EUR |
22 | LJUSSTAKAR ETT PAR, tenn, Johan Gustaf Almqvist, Åbo 1817. | 600 EUR |
23 | SVENSKA TENNLJUSSTAKAR, ETT PAR. | Återrop |
24 | FAT, Bengt Christian Ståhlström, Åbo 1700. | 350 EUR |
25 | BRÄNNVINSFLASKA. | 200 EUR |
27 | TAZZA, förgylld mässing och agat, 1800-talets andra hälft. | 700 EUR |
28 | CASOLETT. | 1 000 EUR |
29 | VINKYLARE, England, 1700-tal. | 1 000 EUR |
30 | KARTA, Orbis Terrarum Nova et Accuratissima Tabula, Nicolaes Visscher I, 1600-tal. | 1 500 EUR |
31 | KARTA, "Passcharta öfer Nra delen af Östersjön, Ålandshaf med Sdm delen af Bottenhafwet". Stockholm 1790. | 1 000 EUR |
32 | KARTA, "Haemisphaerium Stellatum Australe Aequali Sphaerarum Proportione", Petrus Schenk 1710. | Återrop |
33 | KARTA, "Tabula Anemographica", Mathias Seutter 1700-tal. | Återrop |
34 | SIGISMUND VON HERBERSTAIN, Comentari della Moscovia, Venezia, 1550. | 1 800 EUR |
35 | BREVPRESS, mikromosaik, Italien, 1800-talets senare hälft. | Återrop |
36 | Mélanie De Comolera, DOSA MED MINIATYRMÅLNING. | Återrop |
37 | KABINETTSKRIN MED KLOCKA, troligen Wien, 1800-talets andra hälft. | 7 000 EUR |
38 | BUDAI, brons, Qing dynastin, 1600/1700-tal. | 1 500 EUR |
39 | LOUIS VUITTON, Alzer 55 Damier Ebéne Resväska. | Återrop |
40 | BORDSUR, silver, emalj och lapis lazuli, troligen Hermann Böhm, Wien, Österrike, 1800-talets senare hälft. | 1 800 EUR |
41 | GIGARETTETUI, 18K guld, emalj. Lacloche Freres, Paris, Franrike 1930-tal. | Återrop |
42 | ETUI, 18K guld, svart emalj. Frankrike. | Återrop |
43 | Cartier, ETUI, 18K rött- och gult guld. Cartier London 1936. | 5 500 EUR |
44 | CIGARETTETUI, 18K guld. Georg Buchert, Helsingfors 1944. | Återrop |
45 | MAKE-UP VÄSKA, vitmetall, 18K guld, rosenslipade diamanter. Van Cleef & Arpels, Paris 1930-tal. | Återrop |
46 | Cartier, ETUI, silver, 18K guld. Cartier 1940-tal. | 1 200 EUR |
47 | ETUI, silver, 18K guld, onyx. Alfred Dunhill, Paris 1940-tal. | Återrop |
48 | Cartier, ETUI, silver och 18k guld. Cartier, London 1936. | 1 200 EUR |
49 | SERVERINGSFAT, silver, Johann Hues, Hamburg, 1700-talets slut. | 1 700 EUR |
50 | BÄGARE, silver, Stephan Westerstråle, Stockholm 1794. | Återrop |
51 | BÄGARE, silver, Johan Andersson Starin (1723-1756), Stockholm 1746. | Återrop |
52 | POKAL, silver, Gustaf Henning, Stockholm, 1700-talets mitt. | Återrop |
53 | BRICKA, silver, Wien 1812, otydlig mästarstämpel. | Återrop |
54 | KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Anita Sarlin, Koruteollisuus Tillander Oy, Helsingfors 1951. | 1 000 EUR |
55 | KAFFEKANNA, silver, av Petter Eneroth, Stockholm, Gustaviansk. | Återrop |
56 | BRÖDKORG, silver, Balticum, 1800-talets första hälft. | 700 EUR |
57 | BRÖDKORG, silver, Roland Melin, Helsingfors 1852. | 800 EUR |
58 | BRÖDKORG, silver, Roland Mellin, Helsingfors 1842. | Återrop |
59 | SÅSSKÅL, silver, Sazikov, St. Petersburg 1880. | 850 EUR |
60 | BESTICKUPPSÄTTNING, 89 delar, silver, i schatull "Helsingfors", Oskar Lindroos, Helsingfors 1917-1925. | 2 500 EUR |
61 | VÄVD TAPET, Flandern 1700-tal. | 1 100 EUR |
62 | MATTA, Nain. Circa 209x201 cm. | 400 EUR |
63 | MATTA, Nain. Ca 273x161 cm. | Återrop |
64 | MATTA, Isfahan, antik, 674x357 cm. | 5 000 EUR |
65 | MATTA, silk Ghom, signerad, 150x102 cm. | Återrop |
66 | MATTA, silke Ghom, signerad, 164x102 cm. | Återrop |
67 | UTMÄRKELSETECKEN, Sankt Annaorden, 1. klass, guld (56) och emalj, Ryssland, 1908-1917. | 2 000 EUR |
68 | KRASCHAN, Alexander Nevskijorden, silver, och emalj, Ryssland 1896-1908. | Återrop |
69 | UTMÄRKELSETECKEN, Sankt Annaorden, 3. klass, guld (56) och emalj, Ryssland, 1800-talets slut. | 750 EUR |
70 | GULDSABEL, av Sankt Annas och Sankt Georgsorden, Ryssland, modell 1913 för infanteriet. | Återrop |
71 | HEDERSSABEL, så kallad guldsabel, Ryssland, för kavalleriet, modell 1827, 1860-tal. | Återrop |
72 | PALLASCH, gåvosvärd, Preussen/Ryssland, för Chevaliergardet, 1800-talets slut. | Återrop |
73 | OFFICERSSVÄRD, Ryssland, modell 1909 för infanteriet. | 1 600 EUR |
74 | SLAGLÅSGEVÄR, Ryssland, modell 1847 för dragoner. | 1 400 EUR |
75 | KARMSTOLAR ETT PAR, Ryssland, empire 1800-talets början. | 800 EUR |
76 | STOLAR, ett par, senempire, Ryssland, 1800-talets första hälft. | 600 EUR |
77 | KARTA, KRIM. Carte de la Mer d´Azof et d´une partie de la Mer Noire... | 400 EUR |
78 | ENCYCLOPEDISK ORDBOK (ENTSIKLOPEDITSESKI SLOVAR), 84 delar. | 1 200 EUR |
79 | MATSEDEL FÖR ALEXANDER IIIs KRÖNING. | 800 EUR |
80 | IKON, Ryssland tidigt 1900-tal. | Återrop |
81 | IKON, Ryssland tidigt 1900-tal. | 4 600 EUR |
82 | KAFFESERVIS 6 DELAR, porslin, "tête-à-tête", Kuznetsov Dulevo fabriken 1891-1917. | 2 800 EUR |
83 | FLASKA, glas, Ryssland, tidigt 1800-tal. | 1 000 EUR |
84 | POKAL, glas, Ryssland 1800-talets början. | 750 EUR |
85 | SMÖRSKÅL, silver och glas, Carl Gustav Ekqvist, Sankt Petersburg, 1850-tal, Ryssland. | 1 300 EUR |
86 | CIGARRETTETUI, silver (88) och emalj, Ovchinnikov, Moskva 1887, Ryssland. | 1 100 EUR |
87 | CIGARRETTETUI, silver, guld och emalj, Khlebnikov, Moskva, cirka 1910. | 2 000 EUR |
88 | CIGARRETTETUI, silver. Albrecht Kirill, St Petersburg 1874-1898. | 400 EUR |
89 | SOCKERSKÅL, silver, Nichols & Plinke, Sankt Petersburg 1860, Ryssland. | 550 EUR |
90 | SOCKERSKÅL, silver, Carl Anton Carlborg, Åbo 1823. | Återrop |
91 | SOCKERSKRIN, silver, stämplad J.B, kontrollmästare Ivan Vonifatiyevich Yevstigneyev, Sankt Petersburg 1880. | 1 700 EUR |
92 | TE- OCH KAFFESERVIS, 5 delar, silver, Carl Johann Tegelsten, Sankt Petersburg 1841-44. | 4 000 EUR |
93 | TEGLASHÅLLARE, silver, troligen Pavel Ivanovich Egorov, Moskva 1880. | 550 EUR |
94 | SAMOVAR, silver, Johan Ferdinand Olsonius, Gratchev, Sankt Petersburg 1882. | 12 000 EUR |
95 | STOP, silver, delvis förgyllt, Moskva 1862, oidentifierad guldsmed C.B.C. | 2 200 EUR |
96 | VINKANNA, silver, Adrian Ivanov, Moskva ca 1900. | 1 300 EUR |
97 | BRÖDKORG, silver, Moskva 1871, guldsmed М.Ш. | 1 700 EUR |
98 | SYLTSKED, förgyllt silver, Alexander B. Lyubavin, Sankt Petersburg, 1910-tal, Ryssland. | Återrop |
99 | RESESAMOVAR. | 1 600 EUR |
100 | LJUSSTAKE, Ryssland 1800-talets början. | 600 EUR |
101 | FIGURIN, porslin, kejserliga porslinsfabriken St:Petersburg, Nikolai II:s tid 1911. | 4 200 EUR |