73
1118667

OFFICERSSVÄRD, Ryssland, modell 1909 för infanteriet.

Utropspris
800 - 1 200 EUR
9 060 - 13 600 SEK
835 - 1 250 USD
Klubbat pris
1 600 EUR

Mässingfäste med träkavel och Nikolai II:s monogram. Klingan med tillverkarens märke (Zlatoust) och Nikolai II:s monogram samt kejserliga dubbelörnen. Läderklädd balja med mässingsbeslag. Portopé. Längd 93 cm, klingan 78 cm.

Ställvis slitage. Klingan slipad och med smärre nagg.