Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
1298. Fat, porslin. Qingdynastin med märke.
1298. Fat, porslin. Qingdynastin med märke.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
827. Gustaf Fjaestad, Blommande vårträd.
827. Gustaf Fjaestad, Blommande vårträd.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
93. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
93. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
91. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
94. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
94. Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
121. Ampel, för fem ljus, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
121. Ampel, för fem ljus, 1800-talets andra hälft, Empirestil.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
742. Joost Cornelisz. Droochsloot Tillskriven, Kermess.
742. Joost Cornelisz. Droochsloot Tillskriven, Kermess.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1212. Glasmålning. Qingdynastin, omkring 1800.
1212. Glasmålning. Qingdynastin, omkring 1800.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
723. Jenny Nyström, Påskflicka med bukett.
723. Jenny Nyström, Påskflicka med bukett.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
722. Jenny Nyström, Flicka med halsband.
722. Jenny Nyström, Flicka med halsband.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
727. Oscar Törnå, Kvällsbåten kommer.
727. Oscar Törnå, Kvällsbåten kommer.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
606. Gunnar G:son Wennerberg, Fjordlandskap.
606. Gunnar G:son Wennerberg, Fjordlandskap.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1086. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1086. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1351. Fat, satsuma. Japan, Meiji (1868-1912).
1351. Fat, satsuma. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
220. Figuriner, två stycken, porslin. Meissen, 1890-tal.
220. Figuriner, två stycken, porslin. Meissen, 1890-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1097. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1112. Fat, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).
1112. Fat, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
25 000 - 35 000 SEK
1122. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1122. Vas, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1024. Vas, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.
1024. Vas, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
981. Fat, porslin. Kina, 1600-tal med Chenghuas märke.
981. Fat, porslin. Kina, 1600-tal med Chenghuas märke.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1287. Bordslampor/vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1287. Bordslampor/vaser, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
195. Hörnskåp, Sverige, 1700-talets mitt, Senbarock.
195. Hörnskåp, Sverige, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
159. Skrin, 1600-talets senare del, Barock.
159. Skrin, 1600-talets senare del, Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
514. Ring tvillingring 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
514. Ring tvillingring 18K vitguld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
140 000 - 150 000 SEK
921. Motiv från Brügge, Belgien.
921. Motiv från Brügge, Belgien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
894. Motiv från Brügge, Belgien.
894. Motiv från Brügge, Belgien.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
913. I konstnärens ateljé.
913. I konstnärens ateljé.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1179. Skål, keramik. Korea, Koryodynastin, 1100-tal.
1179. Skål, keramik. Korea, Koryodynastin, 1100-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1184. Figuriner, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
1184. Figuriner, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1075. Vas, kopparlegering, omkring 1900.
1075. Vas, kopparlegering, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1236. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1236. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
861. Johan Tobias Sergel, Studie av en man.
861. Johan Tobias Sergel, Studie av en man.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
669. Axel Jungstedt, Bland växterna.
669. Axel Jungstedt, Bland växterna.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
698. Carl Gustaf Plagemann, Ung italienska vid havet.
698. Carl Gustaf Plagemann, Ung italienska vid havet.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
862. Johan Tobias Sergel, Manshuvud.
862. Johan Tobias Sergel, Manshuvud.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
607. Thure Wallner, Domherrar i vinterskrud.
607. Thure Wallner, Domherrar i vinterskrud.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
918. Roland Svensson, Tall i vinterlandskap.
918. Roland Svensson, Tall i vinterlandskap.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
888. Ernst Josephson, Figurer i dramatisk scen.
888. Ernst Josephson, Figurer i dramatisk scen.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
695. Carl Abraham Rothstén, Södra varvet sett från Djurgården.
695. Carl Abraham Rothstén, Södra varvet sett från Djurgården.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
609. Johan Ericson, Motiv från Marstrand.
609. Johan Ericson, Motiv från Marstrand.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
740. Marcus Larsson, Skepp på stormande hav.
740. Marcus Larsson, Skepp på stormande hav.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
700. Bruno Liljefors, Ejdrar på skär.
700. Bruno Liljefors, Ejdrar på skär.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
919. Roland Svensson, Skymning vid Sandhamns inlopp.
919. Roland Svensson, Skymning vid Sandhamns inlopp.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
873. Peter Ilsted, Interiör med kvinna vid fönster.
873. Peter Ilsted, Interiör med kvinna vid fönster.
Klubbat pris 
600 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
649. Carl Milles, "Lek med fiskar".
649. Carl Milles, "Lek med fiskar".
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
483. Dosa, 18K guld och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1920.
483. Dosa, 18K guld och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1920.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
497. Ring platina med en smaragdslipad diamant, W.A. Bolin.
497. Ring platina med en smaragdslipad diamant, W.A. Bolin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
763. Helmer Osslund, "Forsmoforsen".
763. Helmer Osslund, "Forsmoforsen".
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
513. Cartier armband "Love" 18K guld.
513. Cartier armband "Love" 18K guld.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
834. Bruno Liljefors, Morkulla.
834. Bruno Liljefors, Morkulla.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
587. Gaudy ett par örhängen med påhängen 18K vitguld med odlade pärlor.
587. Gaudy ett par örhängen med påhängen 18K vitguld med odlade pärlor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
500. Bulgari ett par örhängen 18K guld med topaser "Pyramid".
500. Bulgari ett par örhängen 18K guld med topaser "Pyramid".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1029. Penselställ, porslin. Kina, daterad 1968.
1029. Penselställ, porslin. Kina, daterad 1968.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
667. Anders Zorn, Spanjorskan.
667. Anders Zorn, Spanjorskan.
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
258. Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839.
258. Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
175. Urnor ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
175. Urnor ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1160. Bägare, porslin. Transition, 1600-tal.
1160. Bägare, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?