Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
513. Cartier armband "Love" 18K guld.
513. Cartier armband "Love" 18K guld.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
834. Bruno Liljefors, Morkulla.
834. Bruno Liljefors, Morkulla.
Klubbat pris 
200 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
587. Gaudy ett par örhängen med påhängen 18K vitguld med odlade pärlor.
587. Gaudy ett par örhängen med påhängen 18K vitguld med odlade pärlor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
497. Ring platina med en smaragdslipad diamant, W.A. Bolin.
497. Ring platina med en smaragdslipad diamant, W.A. Bolin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
895. Elias Erdtman, Månsken över vattendrag (Heyst-sur-Mer).
895. Elias Erdtman, Månsken över vattendrag (Heyst-sur-Mer).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
809. Gerda Roosval-Kallstenius, Vid spinnrocken.
809. Gerda Roosval-Kallstenius, Vid spinnrocken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
829. Ida Gisiko-Spärck, Vy från kusten vid Skotterup i Danmark.
829. Ida Gisiko-Spärck, Vy från kusten vid Skotterup i Danmark.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1349. Skål, porslin, Japan, 1700-tal.
1349. Skål, porslin, Japan, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1187. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
1187. Rökelsekar, brons. Qingdynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1200. Cikadabur, kalebass. Qingdynastin, 1800-tal.
1200. Cikadabur, kalebass. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1130. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1130. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
500. Bulgari ett par örhängen 18K guld med topaser "Pyramid".
500. Bulgari ett par örhängen 18K guld med topaser "Pyramid".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1029. Penselställ, porslin. Kina, daterad 1968.
1029. Penselställ, porslin. Kina, daterad 1968.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
667. Anders Zorn, Spanjorskan.
667. Anders Zorn, Spanjorskan.
Klubbat pris 
370 000 SEK
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
258. Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839.
258. Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
175. Urnor ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
175. Urnor ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
912. Kvinna med hatt.
912. Kvinna med hatt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
911. Porträtt av kvinna.
911. Porträtt av kvinna.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1075. Vas, kopparlegering, omkring 1900.
1075. Vas, kopparlegering, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
814. William Adolphe Bouguereau Tillskriven, Amor och Psyke.
814. William Adolphe Bouguereau Tillskriven, Amor och Psyke.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
991. Fat, keramik, jun. Norra  Songdynastin.
991. Fat, keramik, jun. Norra Songdynastin.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1179. Skål, keramik. Korea, Koryodynastin, 1100-tal.
1179. Skål, keramik. Korea, Koryodynastin, 1100-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1184. Figuriner, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
1184. Figuriner, ett par, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1236. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1236. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
980. Ask med lock, porslin. 1600-tal, med Wanlis märke.
980. Ask med lock, porslin. 1600-tal, med Wanlis märke.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
997. Tuschavklappning, på papper. Kina, 1900-tal.
997. Tuschavklappning, på papper. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
664. Bygata med barn.
664. Bygata med barn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
1140. Fat, fyra stycken, porslin. Sen Qingdynasti.
1140. Fat, fyra stycken, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1119. Ytterfoder, porslin, Kina, 1900-tal.
1119. Ytterfoder, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1125. Askar med lock, ett par, lack. Qingdynastin.
1125. Askar med lock, ett par, lack. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1142. Penselställ/ytterfoder, porslin. Qingdynastin.
1142. Penselställ/ytterfoder, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
616. Stilleben med bär och fjäril.
616. Stilleben med bär och fjäril.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
483. Dosa, 18K guld och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1920.
483. Dosa, 18K guld och emalj, W.A. Bolin, Stockholm 1920.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
835. Helmer Osslund, Höstlandskap i blåst.
835. Helmer Osslund, Höstlandskap i blåst.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
617. Olle Hjortzberg, Stilleben med utsikt.
617. Olle Hjortzberg, Stilleben med utsikt.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1169. Jacka, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1169. Jacka, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1219. Bältesspänne, förgylld koppar och sten. Qingdynastin.
1219. Bältesspänne, förgylld koppar och sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
672. Karl Cederberg, Villaträdgården Linköping.
672. Karl Cederberg, Villaträdgården Linköping.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1121. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1121. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1205. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1205. Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
414. Peter Hertz, bägare, silver, Köpenhamn 1884.
414. Peter Hertz, bägare, silver, Köpenhamn 1884.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
733. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
733. Carl Milles, "Carl Wilhelm Scheele".
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
833. Anders Zorn, "Delsbostintan".
833. Anders Zorn, "Delsbostintan".
Klubbat pris 
1 200 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
735. Carl Milles, Dansande menad.
735. Carl Milles, Dansande menad.
Klubbat pris 
900 000 SEK
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
1003. Små bord/ställ, hardwood. Qingdynastin.
1003. Små bord/ställ, hardwood. Qingdynastin.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1193A. Tara, förgylld kopparlegering. Tibet, omkring år 1800.
1193A. Tara, förgylld kopparlegering. Tibet, omkring år 1800.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1189. Ananda, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1189. Ananda, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1013. Piedestaler, ett par, huanghuali. Qingdynastin.
1013. Piedestaler, ett par, huanghuali. Qingdynastin.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
937. Elegant dam med vinglas.
937. Elegant dam med vinglas.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
21. Byrå, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
21. Byrå, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
964. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
964. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
708. Elsa Beskow, Flickan och fåren (ur "Resan till landet Längesen").
708. Elsa Beskow, Flickan och fåren (ur "Resan till landet Längesen").
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
709. Elsa Beskow, Riddaren (ur "Resan till landet Längesen").
709. Elsa Beskow, Riddaren (ur "Resan till landet Längesen").
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
711. Elsa Beskow, Barnen flyger (ur "Resan till landet Längesen").
711. Elsa Beskow, Barnen flyger (ur "Resan till landet Längesen").
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
571. Diadem och ett par örhängen silver med paste, 1800-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
681. Carl Fredrik Hill, Havsstrand, Luc-sur-Mer.
681. Carl Fredrik Hill, Havsstrand, Luc-sur-Mer.
Klubbat pris 
1 400 000 SEK
Utropspris
1 200 000 - 1 500 000 SEK
827. Gustaf Fjaestad, Blommande vårträd.
827. Gustaf Fjaestad, Blommande vårträd.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
93. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
93. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
91. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
91. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1086. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1086. Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
524. Chopard ett par örhängen 18K vitguld med två markisslipade diamanter.
524. Chopard ett par örhängen 18K vitguld med två markisslipade diamanter.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
115 000 - 125 000 SEK
182. Reseglob med etui, av Johann Baptist Homann, Nürnberg, cirka 1710.
182. Reseglob med etui, av Johann Baptist Homann, Nürnberg, cirka 1710.
Klubbat pris 
120 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
1046. Hängen, tre delar, jade med inläggningar, Indien, 1800-tal.
1046. Hängen, tre delar, jade med inläggningar, Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1183. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1183. Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
683. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?