Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
1239. Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
1239. Bordslampa/vas, porslin. Qingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
651. Gillis Gillisz. de Bergh, Stilleben med frukter och fjäril.
651. Gillis Gillisz. de Bergh, Stilleben med frukter och fjäril.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
772. Lotte Laserstein, Porträtt av Dr Lindenthal.
772. Lotte Laserstein, Porträtt av Dr Lindenthal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1293. Skålar, två stycken, porslin. Bencharong, Thailand, 1800-tal.
1293. Skålar, två stycken, porslin. Bencharong, Thailand, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
158. Skrin, Tyskland, Thüringen, 1600-talets mitt, Barock.
158. Skrin, Tyskland, Thüringen, 1600-talets mitt, Barock.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1166. Fat, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1166. Fat, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
1229. Skål, keramik, Jünglasyr. Songdynastin eller senare.
1229. Skål, keramik, Jünglasyr. Songdynastin eller senare.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
686. Ruth Milles, "Flitiga Kajsa".
686. Ruth Milles, "Flitiga Kajsa".
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
608. Thure Wallner, Blåvingar på solhatt.
608. Thure Wallner, Blåvingar på solhatt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
209. Pokalglas, slipad dekor. Tyskland, 1700-tal.
209. Pokalglas, slipad dekor. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
639. Karl Nordström, "En stuggavel" (Djurgården).
639. Karl Nordström, "En stuggavel" (Djurgården).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
974. Cabaret, fem delar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
974. Cabaret, fem delar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1329. Saltkar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1329. Saltkar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1273. Tekanna med lock, porslin. Kanton, 1800-tal.
1273. Tekanna med lock, porslin. Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
1320. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1320. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1098. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1098. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
1087. Praktskål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1087. Praktskål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1241. Vas, porslin. Transition/Kangxi, 1600-tal.
1241. Vas, porslin. Transition/Kangxi, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1300. Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
1300. Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1104. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1104. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1342. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1342. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1335. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1335. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1136. Vaser med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1136. Vaser med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
1346. Månadskopp, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
1346. Månadskopp, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1272. Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
1272. Jardiniere, porslin. Qingdynastin med sigillmärke.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1333. Teburk, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1333. Teburk, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1341. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1341. Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1132. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1132. Tallrikar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1147. Flaska, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1147. Flaska, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1324. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1324. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
714. Anna Boberg, "Aftonstiltje".
714. Anna Boberg, "Aftonstiltje".
Klubbat pris 
240 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1235. Skål, blanc de chine. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
1235. Skål, blanc de chine. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1072. Rökelsekar med lock, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
1072. Rökelsekar med lock, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1021. Rökelsekar, keramik, 1500/1600-tal.
1021. Rökelsekar, keramik, 1500/1600-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
928. Kilian Zoll, "Badande kvinnor" (Susanna och gubbarna).
928. Kilian Zoll, "Badande kvinnor" (Susanna och gubbarna).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
398. Pehr Zethelius, fat, silver, Stockholm 1765. Rokoko.
398. Pehr Zethelius, fat, silver, Stockholm 1765. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
923. Man i pipkrage.
923. Man i pipkrage.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
641. Anna Palm de Rosa, Utsikt mot Stockholms slott från Grand Hotel.
641. Anna Palm de Rosa, Utsikt mot Stockholms slott från Grand Hotel.
Klubbat pris 
220 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
535A. Ring platina med en rund briljantslipad diamant.
535A. Ring platina med en rund briljantslipad diamant.
Klubbat pris 
155 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
584. Ring platina med en rund briljantslipad diamant.
584. Ring platina med en rund briljantslipad diamant.
Klubbat pris 
500 000 SEK
Utropspris
525 000 - 550 000 SEK
879. Frits Thaulow, Hus vid vattnet.
879. Frits Thaulow, Hus vid vattnet.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
837. Johan Krouthén, På klipporna.
837. Johan Krouthén, På klipporna.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
82. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
82. Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
684. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (6).
684. Axel Petersson Döderhultarn, "Auktion" (6).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
215. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
215. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1267. Teservis, 23 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1267. Teservis, 23 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1339. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1339. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1321. Praktvas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1321. Praktvas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1103. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1103. Fat, fyra stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1105. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1105. Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1332. Skålfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1332. Skålfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1034. Skulptur, lergods. Handynastin (206 f. Kr - 220 e. Kr).
1034. Skulptur, lergods. Handynastin (206 f. Kr - 220 e. Kr).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1215. Ytterfoder, sten. Sen Ming/tidig Qingdynasti.
1215. Ytterfoder, sten. Sen Ming/tidig Qingdynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1242. Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1242. Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
451. Sparrisgaller, silver. Bolin, Moskva 1912-1917.
451. Sparrisgaller, silver. Bolin, Moskva 1912-1917.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
452. Sparrisgaller, silver, Bolin, Moskva 1912-1917.
452. Sparrisgaller, silver, Bolin, Moskva 1912-1917.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1283. Skål, porslin. Republik, 1900-tal med Daoguangs märke.
1283. Skål, porslin. Republik, 1900-tal med Daoguangs märke.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1292. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke.
1292. Fat, två stycken, porslin. Qingdynastin med Guangxus märke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1317. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1317. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1282. Fat, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke och period (1862-74).
1282. Fat, porslin. Qingdynastin, med Tongzhis märke och period (1862-74).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
985. Servis, 17 delar, porslin. Sen Qingdynasti.
985. Servis, 17 delar, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
148. Ljusstakar, ett par, England, 1700-talets slut, George III.
148. Ljusstakar, ett par, England, 1700-talets slut, George III.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
133. Bordsur, av André Romain Guilmet (urmakare i Paris 1854-87).
133. Bordsur, av André Romain Guilmet (urmakare i Paris 1854-87).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
130. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
130. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1268. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
1268. Bålskål, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
605. Oskar Bergman, "Vårbjörkar".
605. Oskar Bergman, "Vårbjörkar".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1092. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
1092. Urna, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1263. Prakturna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1263. Prakturna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?