Självkritik
Signerad Philip Burne-Jones och daterad 1892. Olja på duk 62 x 51 cm.
Privatsamling, Sverige.
Därefter i arv.
Philip Burne-Jones var den äldste sonen till den prerafaelitiska konstnären Edward Burne-Jones. Han fokuserade seriöst på målning som karriär och hade sin debututställning 1886 på Grosvenor Gallery i London. Han deltog också i utställningar på Dowdeswell Galleries, Goupil och New Gallery. Han ställde ut på Royal Academy elva gånger mellan 1898 och 1918, och på Salongen i Paris 1900, där han visade sitt porträtt av sin far som nu finns på National Portrait Gallery.
Det finns en andra version av auktionens målning i museet Touchstones Rochdales samling med titeln "An Unfinished Masterpiece". Museet skriver såhär om versionen: "Here he paints a romanticised view of an artist suffering in poverty for their vocation, sat dejectedly in front of his canvas at a loss for inspiration. Whilst this would have been a reality for many artists, others became wealthy. The 1850s to 1870s was a boom time for the art market and in the 1861 census artist was listed as a profession for the first time."