707
1563838

Ingeborg Westfelt-Eggertz

(Sverige, 1855-1936)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 350 - 1 800 EUR
1 410 - 1 880 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Ingeborg Westfelt-Eggertz
(Sverige, 1855-1936)

Solnedgång över Hållö och Hållö fyr, Bohuslän.

Signerad I. Westfelt-Eggertz och otydligt daterad 1903? Olja på duk uppfäst på papp-pannå 26,5 x 47 cm.

Tilläggslista

Otydligt daterad 1903?

Westfelt-Eggertz har målat denna vy från Smögen. Hållö fyr är en av västkustens äldsta, byggd 1842.

Westfelt-Eggertz växte upp i Stockholm och studerade vid Tekniska skolan i Stockholm och sedan Kungliga Konsthögskolan mellan åren 1873–1880. Efter sina studier i Stockholm åkte hon för att studera i Paris hos Raphaël Collin och Gustave Courtois. Efter några år i Paris öppnade hon 1887 sin egen skola för adelns och börsaristokratins unga damer. Hon återvände till Stockholm 1890 där hon tillsammans med den kvinnliga konstnären Elisabeth Keyser etablerade en målarskola för kvinnliga elever. 1893 gifte hon sig med redaktören August Emil Eggertz och under några år bodde hon med honom i Visby mellan 1893–1897, för att sedan flytta till Landskrona några år och slutligen år 1903 flyttade hon till Göteborg. På dessa platser drev hon målarskolor för kvinnor och vid sidan om skapade hon sina egna alster när tid gavs.
Eggertz-Westfelt tilldelades flera utmärkelser, såsom guldmedalj i oljemålning i Arcachon 1888, silvermedalj i Versailles 1889 och Mention honorable i Evreux.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?