706
1564368

Victor Forssell

(Sverige, 1846-1931)
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 350 - 1 620 EUR
1 410 - 1 690 USD
Klubbat pris
10 500 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Victor Forssell
(Sverige, 1846-1931)

Gatubild, Visby (möjligen St Hansgatan söderut)

Signerad Victor Forssell och daterad 82. Olja på pannå 37 x 47 cm.

Proveniens

Privatsamling, Sverige.

Sveriges Allmänna Konstförening, Konstnärshuset, Stockholm, "Minnesutställning över Victor Forssell", september 1950, kat. nr 14 (med titel "Gatuparti från Stockholm".
Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Victor Forssell", december 1975 - januari 1976, kat. nr 86 (med titel "Gatuparti Visby").

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?