Important Winter Sale 653

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
904Lock, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke.Återrop
905Fat, porslin. Mingdynastin, Swatow, omkring 1600.20 000 SEK
906Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin, omkring år 1600.32 000 SEK
908Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).15 000 SEK
909Servis, 53 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).28 000 SEK
910Tallrikar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
911Tallrikar, 12 kompaniporslin, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 500 SEK
912Gallerskålar, ett par, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820).10 000 SEK
913Glasmålning, Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
914Paneler, fyra stycken, trä. Qing dynastin, 1800-tal.5 000 SEK
915Altarbord, hardwood. Sen Qingdynasti.20 000 SEK
916Piedestal, hardwood. Sen Qingdynasti.11 000 SEK
917Väktare, kallförgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).34 000 SEK
918Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).920 000 SEK
919Lama, troligen Sonam Tsemo. förgylld kopparlegering. Tibet, troligen 16/1700-tal.Återrop
920Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasty.42 000 SEK
921Shakyamuni Buddha, brons. Mingdynastin (1368-1644).330 000 SEK
922Boddhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644).9 000 SEK
923Ämbetsmannainsignia, broderat siden, sex stycken. Qingdynastin, 17/1800-tal.13 000 SEK
924Kaffekannor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
925Buddha Amida Nyorai, förgyllt och lackerat trä. Japan, 1800-tal.8 500 SEK
926Rökelskar med lock, ett par, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912).4 000 SEK
927Tang Yin Efter, Elegant dam som gör sin morgontoalett uppassad av två tjänare.6 500 SEK
928Pingyang Jixiang, De odödliga i landskap.6 500 SEK
929Rullmålning, akvarell och färg på papper. Qingdynastin, 1800-tal.9 500 SEK
930Målning, signed Xiaolan Zhuren, akvarell och tusch på papper. Landskap, Qingdynastin.Återrop
931Målning, färg och tusch på papper. Qingdynastin.3 000 SEK
932Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin.2 200 SEK
933Rullmålning, signerad Wenhuan 文焕, Qingdynastin, daterad 1888.Återrop
934Målning, akvarell och tusch. Qing dynastin.3 000 SEK
935Lock, porslin. Sen Qingdynasti, med Guangxus märke och period.22 000 SEK
936Bältesspänne, förgyllt. Qingdynastin, 17/1800-tal.22 000 SEK
937Sigill, två stycken, samt två jadeamulletter och ett halsband av skulpterade nötter. Qing dynastin.4 000 SEK
938Två par manschettknappar, grön sten, guld samt förgylldt och två skultperade jade plaketter. Kina, tidigt 1900-tal.6 000 SEK
939Minnesmynt, två stycken, förgylld koppar. Kina, 1934.Återrop
940Rullmålning, färg och tusch på papper. Signerad Huang Zhouyuan, samt med dedikation till Na Wufu. Kina, 1930-tal.4 000 SEK
941Rullmålning, färg och tusch på papper. Signerad Zhao Shijie, med dedikation till Na Keli. Kina, 1930-tal.Återrop
942Textilvåder, två stycken, broderat siden. Qingdynastin, omkring 1900.6 000 SEK
943Skåp, lack, sent 1800-tal.26 000 SEK
944Bord, lack, tidigt 1900-tal.5 000 SEK
945Gycklarkopp, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
946Skulpturer, sju stycken, keramik. Kina, tidigt 1900-tal.3 000 SEK
947Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644).55 000 SEK
948Penselställ, biskviporslin. Troligen sen Qingdynasti/Republik.17 000 SEK
949Fat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.4 000 SEK
950Penselbad, nefrit. Qingdynastin med datering och inskription.8 000 SEK
951Tuschsten, med inskription. Qingdynastin, eller äldre.8 000 SEK
952Skulptur, karpar, nefrit. Qingdynstin (1644-1912).6 000 SEK
953Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279).12 000 SEK
954Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279).8 000 SEK
955Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279).9 000 SEK
956Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279).6 500 SEK
957Vas, keramik. Songdynastin (960-1279).11 000 SEK
958Skål, blomkalksformad. Yuan/ Mingdynastin.17 000 SEK
959Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". Vol I-III.12 000 SEK
960En samlares bibliotek, sex volymer, böcker om jade.Återrop
961En samlares bibliotek, del II, 11 volymer, böcker om kinesiskt konsthantverk.2 200 SEK
962En samlares bibliotek, del III, Osvald Sirén, Kinas konst under tre årtusenden. Vol I-II. Stockholm, 1943.2 200 SEK
963Vinkopp, porslin. "Hatcher cargo", 1600-tal.6 000 SEK
964Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
965Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
966Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644).6 500 SEK
967Penselbad, brons. Sen Qingdynasti.3 500 SEK
968Ruyistav, skulpterad i trä. Sen Qingdynasti/tidig Republik.Återrop
969Ställ till bordsskärm, hardwood. Qingdynastin.5 000 SEK
970Kopp, skulpterat trä, försilvrad skål invändigt. Qingdynastin.Återrop
971Kang bord, lackerat. Qingdynastin.5 000 SEK
972Bord, rödlackerat, 1900-tal.6 500 SEK
973Teskrin, lackerat med insats av tenn. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
975Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
976Käpp, cloisonné och bambu. Kina, Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.5 000 SEK
977Rökelsekar med lock, emaljarbete samt förgylld kopparlegering. Sen Qingdynasti/tidig republik.Återrop
978Fåglar i blommande trädgård.Återrop
979Fan Kuan Efter, Bergslandskap.Återrop
980Målning, akvarell och tusch på papper, oidentifierad mästare, 17/1800-tal.Återrop
981Okänd konstnär, rullmålning, färg och tusch på siden. Qingdynastin (1644-19412).6 500 SEK
982Bergslandskap med pagoder och figurstaffage invid flod.Återrop
983Cheng Hongshou (1768-1822), signerad. Efter en målning av Wen Riguan.Återrop
984Zhang Qing (Tianma Shanmin), Bergslandskap med byggnader och figurstaffage.8 500 SEK
985Zhou Yuanliang, Bergslandskap med träd i höstfärger.15 000 SEK
986Yan Bolong, Trollsländor vid fruktträd.46 000 SEK
987Gu Jianlong Hans art., Eleganta hovdamer vid bord med antikviteter i en palatsträdgård med klippformationer och bananplantor.Återrop
988Ma Yuanyu Efter, Änder på klippformation vid lotusdamm.Återrop
989Målning, färg och tusch på papper. Kina, tidigt 1900-tal. Signerad.9 000 SEK
990Rullmålning, färg och tusch på siden. Signerad Lady Huang Hua, troligen sen Qingdynasti.8 500 SEK
991Jiang Tingxi (1669-1732), efter. Rullmålning/tapet, tusch och färg på papper. Qingdynastin.Återrop
992Okänd konstnär, akvarell på rispapper. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
993Qi Liangchi (1921-2003), signerad, färg och tusch på papper.Återrop
995Glasmålningar, två stycken. Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
995AGlasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.Återrop
996Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800.Återrop
997Justiniano Asunción Tillskrivna, Folk/dräktskildringar från Manilla, Philipinerna.310 000 SEK
998Nang Hien LE, Sittande kvinna.17 000 SEK
999Bok, fyra volymer, "Shi zhu zhai jian pu" by Hu Zhengyan, utgiven av, Rong Bao Zhai Beijing 1952.13 000 SEK
1000Edgar Gorer and J.F. Blacker, Chinese Porcelain, and Hard Stones, vols. I and II.Återrop
1001Matta, antik Peking (Beijng), norra Kina, ca 354 x 272 cm.Återrop
1002Gallerimatta, antik Ningxia, nordvästra Kina, ca 763 x 72 cm.65 000 SEK
1003Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.70 000 SEK
1004Vävd tapet, antik Mongolisk slätväv, ca 285 x 120 cm (samt 34 resp 21 cm insydda kortsidor).15 000 SEK
1005Thangka, grön Tara, tusch och färg på duk. Tibet, 1800-tal.20 000 SEK