943
1512704

Skåp, lack, sent 1800-tal.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Skåp, lack, sent 1800-tal.

Den rektangulära topskivan med höjda kanter, fint skulpterad och lackerad. Tre hyllnivåer arrangerade ovan en utdragbar låda ovan ett dörrpar, till höger om det ytterligare tre lådor under hyllplan. Djup relief i lack föreställande figurscener. Samt en kantdekor med lycheefrukter och växter. Den bakre skivan med målad dekor i guld. Höjd 96 cm. Djup 38 cm. Bredd 94,5 cm.

Slitage, torksprickor.

Proveniens

From the Collection of Mr R. & Mrs A. Asplund 1905-1999, thence by descent. The image illustrated in the catalogue depicts the display cabinet in their home at Vasastan, Stockholm.