Eleganta hovdamer vid bord med antikviteter i en palatsträdgård med klippformationer och bananplantor.
Målning på siden, bär signatur. Med sigill i rött, samt med kalligrafi. Eleganta hovdamer vid bord med antikviteter i en palatsträdgård med klippformationer och bananplantor. Motivets mått 133x33 cm. Motiv med ram 160x52,5 cm.
Uppklistrad på pannå. Slitage, skador.
From a private Swedish Collector.
The painter Gu Jianlong was noted for his portraiture and use of western idiom/perspective.