987
1523028

Gu Jianlong, hans art.

(Kina, 1606-1687)
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 590 - 1 770 EUR
1 640 - 1 820 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Gu Jianlong, hans art.
(Kina, 1606-1687)

Eleganta hovdamer vid bord med antikviteter i en palatsträdgård med klippformationer och bananplantor.

Målning på siden, bär signatur. Med sigill i rött, samt med kalligrafi. Eleganta hovdamer vid bord med antikviteter i en palatsträdgård med klippformationer och bananplantor. Motivets mått 133x33 cm. Motiv med ram 160x52,5 cm.

Uppklistrad på pannå. Slitage, skador.

Proveniens

From a private Swedish Collector.

The painter Gu Jianlong was noted for his portraiture and use of western idiom/perspective.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

507. Vivianna Torun Bülow-Hübe, två hängen, silver med droppar av glas, egen verkstad sannolikt 1950-tal.
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK