Nr. | Föremål | Klubbat pris |
904 | Lock, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, med Qianlongs märke. | Återrop |
905 | Fat, porslin. Mingdynastin, Swatow, omkring 1600. | 20 000 SEK |
906 | Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin, omkring år 1600. | 32 000 SEK |
908 | Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
909 | Servis, 53 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 28 000 SEK |
910 | Tallrikar, sju stycken, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 000 SEK |
911 | Tallrikar, 12 kompaniporslin, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
912 | Gallerskålar, ett par, porslin. Qingdynastin, Jiaqing (1796-1820). | 10 000 SEK |
913 | Glasmålning, Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
914 | Paneler, fyra stycken, trä. Qing dynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
915 | Altarbord, hardwood. Sen Qingdynasti. | 20 000 SEK |
916 | Piedestal, hardwood. Sen Qingdynasti. | 11 000 SEK |
917 | Väktare, kallförgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 34 000 SEK |
918 | Bodhisattva, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644). | 920 000 SEK |
919 | Lama, troligen Sonam Tsemo. förgylld kopparlegering. Tibet, troligen 16/1700-tal. | Återrop |
920 | Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasty. | 42 000 SEK |
921 | Shakyamuni Buddha, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 330 000 SEK |
922 | Boddhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 9 000 SEK |
923 | Ämbetsmannainsignia, broderat siden, sex stycken. Qingdynastin, 17/1800-tal. | 13 000 SEK |
924 | Kaffekannor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 500 SEK |
925 | Buddha Amida Nyorai, förgyllt och lackerat trä. Japan, 1800-tal. | 8 500 SEK |
926 | Rökelskar med lock, ett par, satsumagods. Japan, Meiji (1868-1912). | 4 000 SEK |
927 | Tang Yin Efter, Elegant dam som gör sin morgontoalett uppassad av två tjänare. | 6 500 SEK |
928 | Pingyang Jixiang, De odödliga i landskap. | 6 500 SEK |
929 | Rullmålning, akvarell och färg på papper. Qingdynastin, 1800-tal. | 9 500 SEK |
930 | Målning, signed Xiaolan Zhuren, akvarell och tusch på papper. Landskap, Qingdynastin. | Återrop |
931 | Målning, färg och tusch på papper. Qingdynastin. | 3 000 SEK |
932 | Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper. Qing dynastin. | 2 200 SEK |
933 | Rullmålning, signerad Wenhuan 文焕, Qingdynastin, daterad 1888. | Återrop |
934 | Målning, akvarell och tusch. Qing dynastin. | 3 000 SEK |
935 | Lock, porslin. Sen Qingdynasti, med Guangxus märke och period. | 22 000 SEK |
936 | Bältesspänne, förgyllt. Qingdynastin, 17/1800-tal. | 22 000 SEK |
937 | Sigill, två stycken, samt två jadeamulletter och ett halsband av skulpterade nötter. Qing dynastin. | 4 000 SEK |
938 | Två par manschettknappar, grön sten, guld samt förgylldt och två skultperade jade plaketter. Kina, tidigt 1900-tal. | 6 000 SEK |
939 | Minnesmynt, två stycken, förgylld koppar. Kina, 1934. | Återrop |
940 | Rullmålning, färg och tusch på papper. Signerad Huang Zhouyuan, samt med dedikation till Na Wufu. Kina, 1930-tal. | 4 000 SEK |
941 | Rullmålning, färg och tusch på papper. Signerad Zhao Shijie, med dedikation till Na Keli. Kina, 1930-tal. | Återrop |
942 | Textilvåder, två stycken, broderat siden. Qingdynastin, omkring 1900. | 6 000 SEK |
943 | Skåp, lack, sent 1800-tal. | 26 000 SEK |
944 | Bord, lack, tidigt 1900-tal. | 5 000 SEK |
945 | Gycklarkopp, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
946 | Skulpturer, sju stycken, keramik. Kina, tidigt 1900-tal. | 3 000 SEK |
947 | Kruka, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 55 000 SEK |
948 | Penselställ, biskviporslin. Troligen sen Qingdynasti/Republik. | 17 000 SEK |
949 | Fat, porslin. Sen Qingdynasti/Republik. | 4 000 SEK |
950 | Penselbad, nefrit. Qingdynastin med datering och inskription. | 8 000 SEK |
951 | Tuschsten, med inskription. Qingdynastin, eller äldre. | 8 000 SEK |
952 | Skulptur, karpar, nefrit. Qingdynstin (1644-1912). | 6 000 SEK |
953 | Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279). | 12 000 SEK |
954 | Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279). | 8 000 SEK |
955 | Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279). | 9 000 SEK |
956 | Skål, qingbai. Songdynastin (960-1279). | 6 500 SEK |
957 | Vas, keramik. Songdynastin (960-1279). | 11 000 SEK |
958 | Skål, blomkalksformad. Yuan/ Mingdynastin. | 17 000 SEK |
959 | Regina Krahl & John Ayers, "Chinese Ceramics in the Topkapi Saray Museum Istanbul". Vol I-III. | 12 000 SEK |
960 | En samlares bibliotek, sex volymer, böcker om jade. | Återrop |
961 | En samlares bibliotek, del II, 11 volymer, böcker om kinesiskt konsthantverk. | 2 200 SEK |
962 | En samlares bibliotek, del III, Osvald Sirén, Kinas konst under tre årtusenden. Vol I-II. Stockholm, 1943. | 2 200 SEK |
963 | Vinkopp, porslin. "Hatcher cargo", 1600-tal. | 6 000 SEK |
964 | Skulptur, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
965 | Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
966 | Skulptur, brons. Mingdynastin (1368-1644). | 6 500 SEK |
967 | Penselbad, brons. Sen Qingdynasti. | 3 500 SEK |
968 | Ruyistav, skulpterad i trä. Sen Qingdynasti/tidig Republik. | Återrop |
969 | Ställ till bordsskärm, hardwood. Qingdynastin. | 5 000 SEK |
970 | Kopp, skulpterat trä, försilvrad skål invändigt. Qingdynastin. | Återrop |
971 | Kang bord, lackerat. Qingdynastin. | 5 000 SEK |
972 | Bord, rödlackerat, 1900-tal. | 6 500 SEK |
973 | Teskrin, lackerat med insats av tenn. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
975 | Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
976 | Käpp, cloisonné och bambu. Kina, Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 5 000 SEK |
977 | Rökelsekar med lock, emaljarbete samt förgylld kopparlegering. Sen Qingdynasti/tidig republik. | Återrop |
978 | Fåglar i blommande trädgård. | Återrop |
979 | Bergslandskap. | Återrop |
980 | Målning, akvarell och tusch på papper, oidentifierad mästare, 17/1800-tal. | Återrop |
981 | Okänd konstnär, rullmålning, färg och tusch på siden. Qingdynastin (1644-19412). | 6 500 SEK |
982 | Bergslandskap med pagoder och figurstaffage invid flod. | Återrop |
983 | Cheng Hongshou (1768-1822), signerad. Efter en målning av Wen Riguan. | Återrop |
984 | Zhang Qing (Tianma Shanmin), Bergslandskap med byggnader och figurstaffage. | 8 500 SEK |
985 | Zhou Yuanliang, Bergslandskap med träd i höstfärger. | 15 000 SEK |
986 | Yan Bolong, Trollsländor vid fruktträd. | 46 000 SEK |
987 | Eleganta hovdamer vid bord med antikviteter i en palatsträdgård med klippformationer och bananplantor. | Återrop |
988 | Änder på klippformation vid lotusdamm. | Återrop |
989 | Målning, färg och tusch på papper. Kina, tidigt 1900-tal. Signerad. | 9 000 SEK |
990 | Rullmålning, färg och tusch på siden. Signerad Lady Huang Hua, troligen sen Qingdynasti. | 8 500 SEK |
991 | Jiang Tingxi (1669-1732), efter. Rullmålning/tapet, tusch och färg på papper. Qingdynastin. | Återrop |
992 | Okänd konstnär, akvarell på rispapper. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 000 SEK |
993 | Qi Liangchi (1921-2003), signerad, färg och tusch på papper. | Återrop |
995 | Glasmålningar, två stycken. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
995A | Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800. | Återrop |
996 | Glasmålning, Qingdynastin, omkring år 1800. | Återrop |
997 | Justiniano Asunción Tillskrivna, Folk/dräktskildringar från Manilla, Philipinerna. | 310 000 SEK |
998 | Nang Hien LE, Sittande kvinna. | 17 000 SEK |
999 | Bok, fyra volymer, "Shi zhu zhai jian pu" by Hu Zhengyan, utgiven av, Rong Bao Zhai Beijing 1952. | 13 000 SEK |
1000 | Edgar Gorer and J.F. Blacker, Chinese Porcelain, and Hard Stones, vols. I and II. | Återrop |
1001 | Matta, antik Peking (Beijng), norra Kina, ca 354 x 272 cm. | Återrop |
1002 | Gallerimatta, antik Ningxia, nordvästra Kina, ca 763 x 72 cm. | 65 000 SEK |
1003 | Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal. | 70 000 SEK |
1004 | Vävd tapet, antik Mongolisk slätväv, ca 285 x 120 cm (samt 34 resp 21 cm insydda kortsidor). | 15 000 SEK |
1005 | Thangka, grön Tara, tusch och färg på duk. Tibet, 1800-tal. | 20 000 SEK |